Zjišťovali jsme, co provede těhotenství s vaším zdravím?

Odhodlat se, že zvýšíte zalidněnost Země, představuje jedno z nejdůležitějších rozhodnutí ve vašem životě. Pokud si nakonec odpovíte kladně a nadšeně se připravíte na vstup do rozbouřené řeky mateřství, ujistěte se nejdřív, že v ní umíte plavat. Čekají vás totiž neznámé peřeje velkých zdravotních změn. Zjišťovali jsme pro vás, jak vám okoření život.


ČÍM VÁM PROSPĚJE

1. Snížíte si riziko rakoviny prsu


Jakmile se vám v děloze uhnízdí zárodek budoucího člověka a ňadra se vám začnou nalévat mlékem, stanou se tyto oblasti odolnější vůči nádorovému bujení. Důvod je jednoduchý. V okamžiku, kdy vaječníky, děložní sliznice i prsa plní svůj biologický úkol, organismus zajásá, a aby nedošlo k ohrožení plodu, zvýší tvorbu obranných protilátek. Nádavkem se postará o důkladnější prokrvení tkání a přísun živin. Díky tomu budou nepřátelské rakovinotvorné buňky dříve odhaleny a zlikvidovány. Zvýšená ochrana vám zůstane do konce života. S každým dalším těhotenstvím ji

navíc můžete ještě dál upevňovat, a to o čtyři procenta.


2. Budete odolnější vůči bolesti

Platí, že když si projdete pekelnými porodními bolestmi, obyčejná migréna s vámi nijak nehne. Během porodu se vám kvůli křečovitým stahům dělohy zvyšuje práh bolesti. Podobně jako pylové vakcíny vám postupně otupují sennou rýmu, i porodní bolesti vás připraví o palčivou bolest. Účinně totiž zvyšují její toleranci, a budete ji tak v budoucnu lépe snášet.


3. Zpevní se vám kosti

Během těhotenství přiberete, a tudíž se vám zvýší nápor na kosti. Organismus se však na tuto změnu připraví a postupně je zesiluje tak, že ostošest produkuje kostní buňky osteoblasty. Jejich kolagenní vlákna se pak už postarají o to, že než své malé závaží porodíte, kostra se zpevní o celých čtyřicet pět procent. Pravděpodobnost, že si pak při menším pádu zlomíte nohu nebo ruku, tak výrazně klesne. S každým dalším dítětem si pak můžete ještě více zocelit své dlouhé kosti o dalších devět procent.


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:29