Ať už je vídáte jen na pizze, nebo se na ně těšíte do lesa, odteď budete vědět to, co houby umí.

Houby pro zdraví dychtivě sbírali už lidé v době kamenné a ve staré Číně byly díky svým léčivým účinkům považovány za posvátnou pochoutku, která se servírovala králům. Není však řeč o hřibech, ale o dřevokazných houbách, jež přes svůj občas nereprezentativní vzhled přinášejí doslova explozi blahodárných látek!


„Kromě esenciálních bílkovin, minerálů a vitaminů řady B jsou to především beta-glukany, které pomáhají organismu s obranyschopností a regulují protizánětlivé procesy v těle. Některé z nich bojují i proti alergiím a nádorovému bujení,“ vysvětluje Ludmila Bendová, lékařka zabývající se čínskou medicínou, Klinikapivonka.cz.


Jenže jak se k těmhle darům přírody dostat? Většinu z nich můžete samozřejmě koupit ve formě tabletek, ale taky se dají připravit čerstvé rovnou na talíř. Třeba hlívu ústřičnou nebo houbu zvanou shiitake. „Je to zdraví, které ani není na předpis. Kterákoliv jedlá houba vašemu zdraví prospěje,“ uzavírá odbornice.Tyhle houby se vyplatí blíže poznat:


Cordyceps – posiluje imunitu, ale nedávejte si ho v parnu, prohřívá organismus.


Reishi – zabírá proti nespavosti.


Maitake – to je bojovník proti vysokému cholesterolu, zácpě a nadváze.


Jidášovo ucho – může pomoct při bolestech břicha, zlepšuje psychiku a snižuje krevní tlak. Nebrat v těhotenství.


Hlíva ústřičná – tahle houba, z níž si můžete uvařit polévku, v sobě ukrývá vitamin B a minerály. Je skvělá po rekonvalescenci a pro dodání energie.


Shiitake – léčí akné, upravuje hladinu cholesterolu a hormonů, snižuje riziko vysokého tlaku.


Bonus: Houby vám díky léčivým beta-glukanům pomůžou zotavit se z operací, zastavit nástup infekce, zvládnout stres a únavu.

  12:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:39