Valí na vás své starosti a vyžaduje soucit, přitom nedělá nic, aby se z průšvihů vyhrabala. Michaela Klevisová ví, jak naložit s přátelstvím, které vám přestalo dávat radost.

Kdykoli Petra vidí na displeji mobilu číslo své kamarádky Eriky, obrní se proti špatné náladě. „Každý má někdy špatné období. Jenže Erika se v něm plácá už dva roky! Partner jí zatajil, že je ženatý. Pravdu zjistila, až když s ním otěhotněla. Erika teď s jejich roční dcerou žije v bytě, který patří jemu, a on je tam několikrát týdně navštěvuje. Chová se k ní povýšeně, ponižuje ji. Přitom ona sama pořád opakuje, že kdyby měla kam jít, dávno by ho opustila. Jednou dokonce prohlásila, že pokud se okamžitě neodstěhuje, zabije se. Jenže když jsme jí tenkrát s přítelem nabídli, že by mohla do doby, než bude moct dát dítě do školky a vrátit se do práce, bydlet v podkroví našeho domku, odmítla! Totéž jí nabízel její táta, ale ani domů se nevrátila. Zůstala v bytě svého (ne)přítele a dál si mi stěžuje, že už nemá sílu s ním být, že je v bezvýchodné situaci…“


Čtěte také: 5 tajemství, jak být skvělá kamarádka

Taky máte blízkou, která vás vždycky spolehlivě nakazí pesimismem? Mluví výhradně o svých starostech? Odmítá jakékoli řešení a jenom lamentuje? Pokud tuhle ženu znáte už dlouho, nedokážete ji odstřihnout. Přece jí neodbudete větou, že ty její negativní řeči nehodláte dál poslouchat! Ale uvědomila jste si někdy, že vás tenhle vztah okrádá o energii?


Existuje totiž velký rozdíl mezi tím, jestli má kamarádka momentální krizi (třeba ji zrovna vyhodili z práce či odhalila, že ji podvádí přítel), anebo dlouhodobě jen fňuká, obtěžuje vás svojí situací a nehledá z ní východisko. V prvním případě je naprosto správné ji vyslechnout, udělat si na ni čas a být jí oporou. To druhé je už složitější… Čtěte, jak se máte zachovat, pokud zjistíte, že vás přítelkyně vysává:


  9:52,  aktualizováno  25. března 2019 17:48