Pravidelně před menstruací na vaši duši padne beznaděj, podceňujete se a nic vás najednou nebaví? Může jít o něco jiného než o PMS.

Martina se pravidelně mění v uzlíček nervů: „Změna přijde vždycky rychle. Jeden den mě nic nerozhází, zato ten další mi všechny problémy připadají neřešitelné, propadám úzkosti a jsem podezíravá. Třeba si vezmu do hlavy, že mě vyhodí z práce nebo že je mi přítel určitě nevěrný, a probrečím kvůli tomu noc… A když mi skončí menstruace, vůbec nechápu, proč jsem tak vyšilovala.“ Možná tyhle stavy taky znáte a jste přesvědčená, že takhle vypadá běžný premenstruační syndrom. Jenže co když je příčina někde úplně jinde?Odjištěný granát


Pokud na vás ve druhé polovině cyklu útočí silná úzkost, panikaříte, vidíte budoucnost černě, ztrácíte zájem o práci, zábavu i přátele, reagujete vztekle, pláčete bez příčiny a popadají vás pocity méněcennosti a beznaděje, možná trpíte premenstruační dysforickou poruchou neboli PMDD. Tahle psychická porucha postihuje 3 až 5 % žen v reprodukčním věku.


Průměrný věk, kdy propukne? 26 let. Fakt, že se na téměř polovinu měsíce změníte v podrážděnou, negativní bytost, vám může v životě pořádně škodit. Jak ale odlišit poruchu od běžného PMS? Třeba tím, že se vám nálada propadá opravdu výrazně a ovlivňuje vaše výkony v práci. Může se přidat pocit, že máte v hlavě jako vymeteno a nedokážete vyřešit sebemenší problém.


  17:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:18