Bolest zad můžou odstartovat i nevyšlapané boty nebo třeba kouření.

Pokud celý den sedíte v kanceláři u počítače, stojíte na recepci za pultem nebo roznášíte jídlo, máte na bolest v zádech zaděláno docela slušně. Přitom stačí dodržovat několik zásad a o své páteři nebudete vůbec vědět. Které?

Pozor na boty, cigarety a stres


Nejvíc svá záda zatěžujete, když špatně sedíte nebo stojíte.
Mnohahodinové hrbení před monitorem se vám bleskurychle odmění vytrvalým pícháním pod lopatkami. Problémy způsobuje také dlouhé postávání na jednom místě, při kterém příliš namáháte bedra a kostrč. K tuhnutí svalů, které pak s radostí trápí vaši páteř, silně přispívá i nadváha, nošení těžkých tašek, těhotenství nebo třeba posedávání s nohou přes nohu. Jestliže se zády normálně problémy nemíváte a ona si najednou vynucují vaši pozornost, zamyslete se, zda jste si náhodou nekoupila nové boty. Pokud jste je ještě nestihla dostatečně vyšlápnout, vysílá každý váš krok nepříjemné vibrace směrem k páteři.

Obecně platí, že když je podrážka příliš tenká, špatně tlumí nárazy – což se vašim nebohým zádům vůbec nelíbí. Také je dráždí kouření. Nikotin totiž snižuje průtok krve obratli a ty se pak bolestivě hlásí o slovo. Stav vašich zad může ovlivňovat i stres. Způsobuje v těle svalové napětí, a jestliže ho včas neuvolníte, budete zbytečně trpět.

  14:00,  aktualizováno  25. března 2019 16:21