Vstupem do 1. třídy nastává důležitá změna v životě nejen malého školáka, ale i Vás – rodičů.

„Jít do školy“ – to je pro dítě, ale i jeho nejbližší velká událost a většinou se na ní těší. Přesto je pro něj škola velká neznámá a právě start bývá tím nejnáročnějším. Přibudou starosti i rodičům, na kterých pak je, aby nápor nových povinností dětem ulehčili.Děti přicházejí do nového, neznámého kolektivu, musí se přizpůsobit školnímu režimu a soustředit se na řadu podnětů a pokynů.


A jaké jsou hlavní otázky, které si klade většina maminek v době, kdy se jejich dítko chystá do školy:

1. Co bude náš prvňáček potřebovat, jaké pomůcky mu máme zakoupit?

2. Jak se bude ve škole cítit?

3. Půjde mu učení?

4. Bude hodně unavený z povinností a úkolů?

5. Dostane hodnou paní učitelku?

6. Bude mít ve třídě kamarády?


Tyto obavy nejen maminek jsou naprosto běžné. Aby si prvňáček poradil s těmito "problémy" co nejlépe, potřebuje nejen Vaši podporu, ale i řadu vysvětlení, co se děje nového a proč tomu tak je.


Proto doporučujeme mantru na srpen, kterou si dokola si opakujte:

1. Na školu se těšíme, já i moje dítě

2. Společně to zvládneme

3. Nebudeme se stresovat, počkáme a uvidíme

4. Moje dítě je šikovné po mně. Proč by školu nezvládlo, když já jsem ji absolvovala v pohodě.


Když se budou blížit prázdniny ke svému konci, myslete na pár věcí, které Vám všem nadcházející zářijové dny usnadní:

Neptejte se stále svého dítěte, zda se do školy těší, tím ho totiž znejistíte. Můžete mu vyprávět své veselé zážitky ze školy. Povídejte si o tom, jak den ve škole probíhá, co je přestávka, jaké budete připravovat svačinky. Určitě neříkejte: Za 2 dny TO vypukne.Raději hrajte hru: "Co uděláš když........................." (na chodbách školy zabloudíš, někdo tě bouchne, budeš chtít na WC, rozbolí tě bříško). Navozování těchto situací připraví dítě, aby si, pokud opravdu nastanou, vědělo rady.Těsně před začátkem školního roku nastavte vhodný denní režim (hlavně vstávání a ukládání do postýlky), udělejte si procházku ke škole, projděte nejbližší okolí.


Jistě jste od "svých" paní učitelek, které v září Vaše děti přivítají, dostali seznam požadovaných věcí. Školní potřeby vybírejte s dětmi společně. V dnešní době je nabídka hodně pestrá, a proto je dobré nechat potomka, aby si sám vybral třeba motiv penálu. Podpoříte tím u něj samostatné rozhodování. Zároveň je ale vhodné držet se konkrétního doporučení paní učitelky.


Široký výběr doporučených školních potřeb i celých balíčků najdete například na www.papir.cz, kde vše objednáte z pohodlí domova a za nejnižší ceny.


  4:38,  aktualizováno  25. března 2019 20:50