Abyste byli fit nebo zhubli, nemusíte se vrhat do náročných a drahých aktivit. Stačí prostě jen jít.

Nejnovější výzkumy ukazují, že chůze prospívá všem. Podle vědců dokonce platí, že čím rychleji chodíme, tím vyššího věku se můžeme dožít. Chůze je skvělou metodou, jak si udržet cennou svalovou hmotu a vlastně zajistí rehabilitaci celého těla „za pochodu“. Pokud nemáte příležitost k jiným aktivitám, sprá­vně pojatou chůzí si můžete splnit denní kvótu pohybu. Stačí dodržet pár základních zásad.

1. Alespoň krátká vycházka každý den


Člověk má sklony k pohodlnosti bez ohledu na věk – uvědomte si, že jak mysl, tak i tělo jsou v podstatě setrvačníky, které snadno v něčem pokračují, ale těžko se rozbíhají. Proto si zvykněte na pravidel­né procházky. I takto nenáročný pohyb na čerstvém vzduchu je důležitý nejen pro jeho fyzické, ale i duševní zdraví.

2. Motivujte se


Příliš teplé nebo nao­pak špatné počasí samozřejmě není pro vycházku ideální, ale nemělo by sloužit jako výmluva. V zimě vychá­zejte nachytat sluneční paprsky, v létě je vhodnější doba v podvečer, kdy už nepálí slunce, a i taková procházka v dešti (pokud nejde o průtrž mračen a jsme na ni patřičně vybaveni) má své kouzlo. Ideální je stát se pejskařem – o pravidelné každodenní procházky (a spoustu radosti) máte rázem postaráno.

3. Čím svižnější chůze, tím lépe


Svižná chůze prospívá mnohem více než loudání. Zvolte co nejrychlejší tempo, které dokážete držet, aniž by vás začalo píchat v boku nebo jste se zadýchávali. Pokud čerstvé tempo udržíte alespoň dvacet minut, přepne se navíc tělo do režimu intenzivního odbourávání tuků a ostrá pravidelná chůze přispívá k hubnutí.

4. Pomůcky mohou zvýšit užitek i požitek z chůze


Hole pro nordic walking rozpohybují horní partie, takže pak tělo funguje spíše jako při plavání, což je ideální komplexní pohybová aktivita. Další užitečnou pomůckou je krokoměr, málo­co vás namotivuje tak jako nabíhající vzdálenost, kterou jste už zdolali.

5. V množství je síla


Pokud vyrazíte sami, můžete si jen přemýšlet. Pokud vyrazíte s někým, nejspíš za chvíli pro samé povídání zapomenete, že jste venku vlastně kvůli chůzi. Jen se kvůli mluvení nesmíte zastavovat...

  15:00,  aktualizováno  26. března 2019 9:59