O sexuální výchově aneb všechno, co by mělo vaše dítě znát a co by mu jeho rodiče měli říct jako první.

Ve třinácti mi máma rozpačitě nabídla knihu Děvčátko, na slovíčko a já ji přijala se sklopeným zrakem, aby si v mých očích nepřečetla, že tohle všechno už jsme dávno probraly s holkama ve škole. Pokud nechcete, aby vaše dcera probrečela svoji první menstruaci a pubertální syn vám představil budoucí snachu ‚s outěžkem‘, začněte se sexuální výchovou včas.


Sexuální temno

Stále přetrvává pocit, že sexuální výchova je výuka sexu, tedy cosi nepatřičného pro děti. Jenže tento termín v sobě zahrnuje soužití muže a ženy, jejich role, partnerské a rodin­né vztahy, hygienu, prevenci rizikového sexuálního chování, reprodukci či osobní bezpečí. Pamatujte, že sexuální nevědomost má za následek nejen pozdější problémy v partnerských vztazích, ale hrozí i nebezpečí na poli pohlavních chorob, nechtěných početí, o sexuálním obtěžování či násilí nemluvě.Ať již patříte k puritánům, či naopak k otevřeným rodičům, svým chováním budoucí postoj svého potomka k sexualitě silně ovlivňujete. Dítě vnímá, jak se chováte k partnerovi, jak vyjadřujete emoce, jaký vztah máte k nahotě, jak se dítěte dotýkáte, jak reagujete na jeho dotazy a jaké rozpaky cítíte při správném pojmenování částí těla.


Jak na to?

Jistě, spousta informací se dá najít na internetu a v časopisech, avšak v zájmu dětí byste měli být vy těmi prvními, kdo jim je podá. V každém případě by to měly být informace pravdivé a přesné, protože ve chvíli, kdy dítě zjistí, že ho nepřinesl čáp, přestáváte být důvěryhodným rodičem a příště se zeptá raději spolužáka. Některým dětem postačí stručná odpověď, že miminko je u maminky v bříšku, zvídavější klade otázky do posledního dechu. Vytrvejte a odpovídejte.


Ve chvíli, kdy si nevíte rady nebo se vás potomek táže ve ztichlé frontě na poště, rozhovor pozdržte: „ Hm, dobrá otázka. Co si myslíš ty? Jakmile to zaplatím, popovídáme si o tom.“ Co jste slíbili, dodržte a v nejbližší vhodné chvíli pokračujte. Rodič plaché dívky může zavést rozhovor při běžných situacích, jako je sledování filmu nebo spatření těhotné ženy.


  7:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:15