Třeskutá zima může klidně konkurovat jakékoliv tabletě proti bolesti. I když v současné době nízké teploty mnoho z nás snáší jen těžko, mají i své dobré stránky. Působením chladu se totiž spousta procesů ve vašem těle zpomaluje: vyplavování látek, které způsobují záněty, klesá, nervový systém vysílá méně signálů bolesti, cévy se stahují. A podobně blahodárné účinky má i teplo.

Kryoterapie má zmírňující účinky především při akutních bolestech a zánětech, např. při revmatu nebo akutních zraněních.

Kromě toho pomáhají teploty pod bodem mrazu tělu při jeho regeneraci – například po mozkové mrtvici. Teplo naproti tomu vede k tomu, že se různé procesy v těle urychlují.

Teplo mírní záněty

Na druhou stranu vysoké teploty napomáhají například lepšímu prokrvení organismu, rozšiřují cévy a zlepšují také vyplavování škodlivých zplodin metabolismu. Působení tepla se, na rozdíl od chladu, využívá zejména při chronických bolestech a zánětech kloubů nebo svalů, například při opotřebení kloubů nebo při léčbě nejrůznějších poranění.

Prostřednictvím našich reflexů ovlivňuje teplo dokonce i vnitřní orgány.

Jakou sílu vysoké a nízké teploty mají, to si můžete vyzkoušet klidně i sami, doslova na vlastní kůži. Stejně tak vám je může předepsat váš lékař jako vhodnou terapii při nejrůznějších potížích.

Tady pomáhá chlad

Teplota ledu zmírňuje záněty, bolesti a krvácení. Terapii chladem využíváme především při problémech s klouby a bolestivých poraněních.

Vyzkoušejte terapii chladem. Pomůže při bolestech i bušení srdce

Studené obklady zmírňují výrony a pohmožděniny. Při akutním poranění svalů nebo výronech dochází často k bolestivým otokům. Ledové obklady z mrazničky zabalené do ručníku stahují cévy, zmírňují otoky i bolest.

Kryokomora při léčbě revmatu. Při zánětlivém onemocnění kloubů pomáhá návštěva kryokomory. V ní pacienti tráví několik minut při teplotách mezi minus 60 a minus 110 stupni. Chlad odstraňuje akutní bolest a záněty.

Tekutý dusík pomáhá proti bradavicím. Kryoterapie s teplotou minus 196 stupňů (u dermatologa) je nejlepší metodou, jak se zbavit bradavic. Působením nízké teploty se v jejich buňkách vytvoří krystalky ledu. Buňky pak odumírají – a s nimi také bradavice.

Chladová alergie: kopřivce z mrazu zabrání oblečení i „studené krémy“

Zmrazení zachraňuje po mozkové mrtvici. Neurologové uvádějí pacienty s mozkovou mrtvicí zpravidla do jakéhosi zimního spánku. Během něj se tělesná teplota snižuje z obvyklých 37 stupňů na 35. „Zchlazením“ mozku se snižuje jeho potřeba kyslíku – a tím se dá následkům mozkové mrtvice, jako je například odumírání mozkové tkáně, účinně předejít

Kdy byste chlad k léčbě raději používat neměli?

Při chronických onemocněních, nízkém tlaku, poruchách prokrvení nebo onemocněních srdce a cév se radši poraďte s lékařem. Lidé s poškozením nervů (např. diabetici) mívají oslabené vnímání chladu. Hrozí nebezpečí vzniku omrzlin!

Tady léčí teplo

Horko napomáhá například k vyplavování zánětlivých látek a usazených sekretů – je ideální při léčbě nachlazení a chronických bolestech.

Koupel nohou jako prevence migrény. Hrozící záchvat migrény můžete zastavit, když ponoříte nohy do vany s vodou teplou 37 stupňů, do které přidáte 3 lžíce hořčičné moučky (seženete na internetu). Po 5 minutách pomalu přilévejte horkou vodu, až teplota stoupne na 40 °C. Nechte v ní nohy dalších 5 minut.

Horký písek na klouby. Při takzvané psammoterapii leží pacienti s artrózou zabalení do prostěradla 20 minut ve vaně naplněné pískem (zhruba 50 °C). Suché teplo zmírňuje chronické bolesti. 

Červené světlo uvolňuje nos.

Lampy s tímhle světlem vydávají infračervené záření s teplotou 40 až 60 °C. To zlepšuje prokrvení, uvolňuje usazené sekrety, a tím také ucpané nosní nebo čelní dutiny. Používejte třikrát denně maximálně 15 minut.

Fango zklidňuje pleť. Pokožka se sklony k neurodermitidě a suchosti miluje fango. Tohle teplé sopečné bahno urychluje regeneraci a mikrocirkulaci kůže. Fyzioterapeut vám nanese bahno o teplotě 50 °C na kůži na 20 minut.

Kdy byste se léčbě teplem měli raději úplně vyhnout?

Terapie teplem se nehodí, když trpíte nějakým akutním zánětem nebo máte horečku. Pacienti s velmi nízkým, ale také velmi vysokým krevním tlakem by se měli předem poradit se svým lékařem. Také pro osoby s křečovými žilami nejsou vysokoteplotní procedury vhodné.