Potřebovali byste ušetřit, ale nevíte jak? Přestože máte stabilní a přiměřený příjem, ke konci měsíce vám pořád chybí peníze. Neuděláme z vás sice boháče, ale pomůžeme najít „díry“, kudy se peníze zbytečně ztrácejí.

Přehled o rodinném rozpočtu


Není možné ušetřit, pokud neznáte své měsíční příjmy, ale hlavně výdaje. Podívejte se jim pořádně na zoubek a rozdělte je na:

Nezbytné: to jsou ty, které potřebujete pro normální a běžné fungování domácnosti (nájem a energie, dojíždění do práce, potraviny a léky, školné pro děti, ...)

Ostatní: náklady, které můžete bez okolků vypustit a nebude to mít vliv na základní chod domácnosti (vstupenky do kina, návštěvy restaurací, nové módní značkové boty, dovolená u moře, ...)

Když od příjmů odečtete výdaje, měl by vám vyjít kladný výsledek – pak je fajn, když to, co zbyde, si odložíte na horší časy pro „strýčka Příhodu“.

„Pokud jste v záporných číslech, pak to znamená, že se vám tenčí úspory, měli jste-li nějaké. V opačném případě se už pravděpodobně topíte v dluzích. Není ideální řešit pravidelné výdaje půjčkou. Problém tak jen oddálíte, ale nevyřešíte,“ říká finanční specialista Zonky Ondřej Nosek.

Jídelníček a nákupní seznam


Možná to zní úmorně, ale tyhle dvě věci by se měly stát vaším běžným pomocníkem. Sice to bude stát trochu času a úsilí, ale výsledkem bude, že v košíku nepřistanou zbytečnosti a v ledničce se nezkazí jídlo, které nespotřebujete.

Sepište si, co chcete v týdnu a o víkendu vařit. A přesně podle toho udělejte nákup, ideální frekvence většího nakupování je jednou až dvakrát týdně. Vynechte neplánované výlety pro drobnosti, nejspíše byste vzali i „něco navíc“. Do obchodu choďte sytí – lépe odoláte různým lákadlům.

Pro ještě větší úspory projděte slevové letáky. Existuje i celá řada srovnávacích webů, kde najdete akční ceny velkých řetězců.

A přidáme ještě jeden marketingový trik: porozhlédněte se i po zboží ve spodních a horních regálech. Je totiž obvyklou praxí, že nejdražší zboží bývá ve výši očí.

  15:00,  aktualizováno  26. března 2019 10:36