Špatný zrak je v současnosti nejrozšířenějším zdravotním problémem na světě. Většinu potíží se zrakem lze přitom vyřešit pomocí brýlí. Ty ale bohužel nejsou všude dostupné. Situaci se nyní snaží zlepšit český projekt DOT Glasses.

Nejčastější příčinou špatného zraku je nekorigovaná refrakční vada, která způsobuje rozmazané vidění. Pokud se neřeší, tak na sebe nabaluje řadu potíží v čele s nemožností dalšího vzdělávání. To pak způsobuje, že takto postižení lidé nemohou najít uplatnění téměř v žádné pracovní činnosti a následně se potácí v chudobě.

Řešení je jednoduché


Dobrou zprávou je, že refrakční vadu je možné poměrně snadno vyřešit: stačí jedny dioptrické brýle. Bohužel, pro stovky milionů lidí na celém světě jsou brýle nedostupné, stejně jako vyšetření u optometristů nebo optiků. Více než 80% z nich je soustředěno v pouhých 20 zemích světa, nejhorší situace je v Číně, Indii a afrických státech. Tento alarmující stav se rozhodl změnit projekt DOT Glasses. Aktuálně se snaží vybrat 400 tisíc korun prostřednictvím sbírky na crowfundingovém serveru HitHit.cz. Následně plánuje i mezinárodní kampaň na webu Kickstarter.

DOT Glasses jsou brýle navržené v jednotném designu a jedné velikosti nastavitelných modulů. Touto inovací došlo razantně ke snížení výrobních nákladů. Za technologií a designem stojí firma MBtech, patřící do celosvětové technologické skupiny AKKA Technologies. „Spuštění první velkosériové výroby plánujeme na konec roku 2018. Máme už nasmlouvanou výrobu i domluvenou distribuci napříč cílovými zeměmi. V tuto chvíli čekáme jen na to, jak dopadne kampaň na Hithitu,“ těší se Philip Staehelin, zakladatel projektu DOT Glasses..

Projekt můžete podpořit na Hithit.cz, kde lze za 150 korun darovat brýle někomu, kdo je potřebuje.

 

  8:25,  aktualizováno  26. března 2019 14:11