Tyhle ostrovy plné rozmanitosti a kontrastů milují surfaři, pařmenky a královny pláží z celého světa. Romana Schützová taky!

Kapverdské ostrovy se rozplácly v Atlantském oceánu, uprostřed křižovatky mezi Evropou, Afrikou a Amerikou. Rozmanité souostroví objevili v 15. století Portugalci a tvoří ho deset obydlených a pět neobydlených ostrovů. Legenda tvrdí, že když Bůh dokončil stvoření světa, otřel si ruce. Z nich spadly do moře kousky, které se jako perly rozsypaly v Atlantském oceánu a vytvořily Kapverdské ostrovy.


Rybaření, nebo surf?

Ostrov Sal vypadá z letadla jako zlatá perla zasazená uprostřed tyrkysově modrého moře. Přistávám a žasnu nad kilometry písečných pláží. Můžete tu šnorchlovat, potápět se, plavat nebo i rybařit. Mimochodem, surfaři tenhle ostrov vyhledávají hlavně od června do listopadu, kdy tu fouká silný vítr. Na jižní straně, v Santa Maria, se vylouply hotelové komplexy a je tu našlapáno turisty. Žije to tu nejen ve dne, ale hlavně v noci! Určitě zasedněte do klubu Pirata, jehož interiér připomíná loď. Zajeďte taky do zátoky Buracona, kterou olizují mořské vlny a od oceánu ji odděluje skalní hráz z černých lávových kamenů.


Fata morgana…

Do vyhaslého vulkánu Pedra de Lume vstupuji otvorem ve skalní stěně. Procházím tunelem přímo ke kráteru, který mi odhaluje solná políčka a jezero. Dřív tu byly solné doly a dnes tu narazíte na muzeum pod širým nebem. Ve zdejších slaných jezírkách se můžete i vykoupat. Voda má v sobě tolik soli, že vás bude zázračně nadnášet. Tip: Na severu ostrova v poušti Terra Boa uvidíte fatu morganu! Z jednoho úhlu zíráte na zelenou vegetaci, ale z jiného úhlu se na obzoru leskne modrá hladina. Jen dvacet minut mi trvá přelet na sousední ostrov Boa Vista, na kterém mě čeká nejkrásnější pláž celých Kapverd. Jmenuje se Curralinho, ale přezdívá se jí také Santa Monica. Kladou tu vejce chráněné mořské želvy, možná se vám poštěstí je vidět. Sledujte je však z větší vzdálenosti, aby se nevyplašily! Mohly by totiž kladení přerušit nebo dokonce ukončit a vejce opustit. Kromě písečných dun, které dodávají ostrovu nádech měsíční krajiny, si určitě všimnete majestátních datlových palem a čarokrásných zátok. A ve městě Sal Rei omrkněte náměstí Praa de Santa Isabel, je plné úžasných obchodů!