Zima nekončí, bacily útočí Nechcete polykat pilulky? Sáhněte do přírodních zdrojů...

Sušené bylinky či plody svou účinnost většinou vůbec neztrácejí. Které tedy jsou jakoby stvořeny na obvyklé neduhy?

Třezalka


Je skvělá proti chmurám a melancholiím. Obsahuje totiž látky, které působí jako přírodní antidepresivum. Je třeba ji užívat dlouhodoběji, tj. alespoň dva měsíce, ale zase dokáže skvěle nakopnout organismus a navodit optimistickou náladu třeba na celý rok.
Použití: 2 lžičky zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat, poté sceďte a pijte 2 až 3 šálky denně.

Šípky


Šípkový čaj máme mnozí spojený právě s dětstvím, když nás ho nutily pít naše babičky. Ony ale zkrátka ještě věděly, že šípky jsou skvělým přírodním zdrojem vitaminu C, který zlepšuje naši imunitu, a tak zahání chřipku či nachlazení.
Použití: Seženete šípky už mleté, z těch pak připravte buď čaj klasickým způsobem, tedy zalijte šípky horkou vodou (množství dle chuti), nebo když chcete zachovat co nejvíc zdraví prospěšných látek, rozdrcené šípky zalijte vodou studenou a nechte louhovat přes noc a pak přecezené pijte dle potřeby.

Čtěte také: Bylinky, které pomáhají s hubnutím


Bezinky


Přisuzovaly se jim odjakživa až magické účinky. Říkalo se, že bezový keř chrání dům od všeho zlého a že do něj například nikdy neuhodí blesk, proto se často vedle chalup černý bez vysazoval. Co se týče jeho užitečnosti ‚vnitřní‘, jeho květy i plody obsahují velkou spoustu vitaminů, minerálů a antioxidantů, skvěle tak posilují imunitu a působí proti širokému spektru virů a bakterií.
Použití: V současné době kromě například bezinkového sirupu, džemu či vína asi spíše seženete sušené bezinkové květy: 2 nebo 3 lžičky zalijte půl litrem vody a nechte asi 10 minut vylouhovat. Za jeden den můžete vypít 2 až 3 šálky tohoto čaje.

Meduňka


Má široké spektrum účinků. Pomůže vám lépe spát, sníží zvýšený tlak a zmírňuje migrénu i menstruační bolesti. Používá se též při závratích, na posílení zraku, při mozkové mrtvici, melancholii, bolestivé menstruaci, odřeninách kůže, revmatických otocích, vředech (zevně ve formě obkladů) a na kloktání při zánětu mandlí nebo dásní.
Použití: Lžičku meduňky zalijte 250 ml vroucí vody a nechte krátce vylouhovat. Pijte 1 až 2 šálky denně.

Bude vás zajímat: Jídlo pro štíhlou linii, zdraví, krásu i inteligenci


Máta


Snědli jste něco, co vám nesedlo? Tak si uvařte mátový čaj. Ten totiž pozitivně ovlivňuje zažívání, uvolňuje případné křeče, uklidňuje žaludek a činnost střev. Krom toho je také vhodný při chřipkách i nachlazení, zvláště při bolestech v krku.
Použití: 2 čajové lžičky zalijte 250 ml horké vody a pak nechte 5 až 10 minut louhovat. Pijte podle potřeby.

  17:00,  aktualizováno  31. března 13:14