Bára studuje na Univerzitě Karlově finštinu a češtinu v komunikaci neslyšících, nejradši ze všeho však hledá možnosti, jak poznat co největší kus světa low-cost. Současně s Finskými studii se rozhodla objevit i Finsko jako takové, a tak strávila půl roku v Jyväskyle na Erasmu.

Její pohled na svět i cestování se značně posunul po pobytu na izraelské farmě. Začala vyhledávat levné letenky, využívat alternativních možností cestování, včetně balení a bydlení na cestách. Zúčastnila se několika workshopů, mimo jiné v Gruzii, a loňské léto strávila cestováním po Karibiku. Jak cestování zvládá po psychické i organizační stránce? A jaké destinace plánuje dál? Přečtěte si rozhovor.

Báro, která cesta pro tebe byla přelomová, kdy sis uvědomila, že cestování je to, co tě naplňuje?


Nevím, jestli byla konkrétní cesta, ale bylo to léto 2014, kdy jsem poprvé jela do ciziny. Nepočítám Chorvatsko autem s rodiči nebo Londýn se školou. V červnu jsem jela navštívit kamaráda do Amsterdamu, měsíc na to jsem sama jela na projekt od Evropské unie do Gruzie a celý srpen jsem strávila dobrovolničením na farmě ve Finsku.

Co se týká toho opravdového low-cost cestování, byl pro mě ale asi nejpřelomovější Izrael. Kromě toho, že jsem tam pásla kozy uprostřed pustiny za ubytování a za jídlo, jsem se taky pořádně naučila "batůžkařit", stopovat, využívat nejlevnější hostely a couchsurfing právě tam. Hlavní je pro mě nebýt jen turista, ale poznat zemi opravdu zblízka. Tak, jak ji žijí místní.

Dokážeš říct, která země tě zatím nejvíce oslovila?


Baví mě země, které jsou odlišné od střední a západní Evropy. Takový jiný svět je třeba Rusko, když odjedete dál od Moskvy, zjistíte, jak obyčejní Rusové žijí, a pokud se domluvíte, zjistíte, jak odlišný pohled na svět mohou mít. Velmi silné zážitky mám třeba i z Jordánska, kde jsem strávila pár dní mezi beduíny a jejich osly a velbloudy uprostřed pouště.

Jak probíhá tvoje cesta od počátečního nápadu až do ubytování v cílové destinaci? Máš nějaké zaběhlé postupy, plánuješ si všechno?


Většina věcí je spontánních. Vidím levnou letenku, koupím ji, někdy i třeba jen s několikadenním předstihem, a pak se zařizuji podle situace. Ubytování většinou sháním až na místě, k tomu používám aplikace typu Couchsurfing nebo Hostelworld. Nikdy nic dopředu nebookuji, vždycky se najde místo, kde přespat. Když budete milí, ubytují vás třeba domorodci. Pro to, co v dané destinaci navštívím, se pak většinou rozhodnu podle toho, co mi doporučí místní nebo ostatní cestovatelé, které potkám. Často o zemi nevím vůbec nic, dokud tam nedojedu.


Jsou nějaké věci, bez kterých se člověk ani při low-cost cestování neobejde? Jaký je tvůj seznam „nezbytností“?


Balím si jen to nejnutnější oblečení a minimum kosmetiky, je lepší mít například tuhá mýdla a tuhé deodoranty. Když lítáte s nízkonákladovkami, často máte jen příruční zavazadlo. Samozřejmostí je power banka a v mobilu nebo tabletu postahované offline mapy, ubytovací aplikace, knížky a kontakty na nejbližší české ambasády.

Důležité je ale být připravený, že se může stát cokoliv, vozím proto dobře vybavenou lékárničku s léky na všechno, co může člověka omezit, dezinfekci a antibiotika. Na věci, se kterými si neporadím sama, mám cestovní pojištění. Nemocnice jsou po celém světě. Člověk ale musí být obezřetný při jeho výběru a zaměřit se na to, aby pojistné limity opravdu zahrnovaly situace, které člověka po cestě mohou potkat.

Je také lepší mít dvě platební karty, jednu nosit u sebe a druhou mít třeba někde v bezpečí hostelového trezoru. Když vám ukradnou mobil nebo oblečení, dá se to zvládnout, bez peněz můžete být ale dost ztracení. Tím, že máte dvě, snížíte riziko toho, že se to stane. A také mám ofocený pas.

Kam se chystáš v nejbližší době?


Za tři dny letím do Keni. Afrika pro mě vždy byla velkým snem kvůli jinakosti a množství exotických zvířat. Moc se těším.

Máš nějakou vysněnou destinaci?


Loňské léto jsem celé strávila v Karibiku. Moc se mi líbí latinskoamerická kultura, životní styl, který je ve znamení pohody a tancování. Chtěla bych mít třeba rok, začít v Mexiku a přes Střední a Jižní Ameriku docestovat až na úplný jih do Ohňové země. Navštívit každou zemi včetně teď dost divoké Venezuely.

Tip: Pokud váháte, které cestovní pojištění na cestu vybrat, nechte si poradit od ČSOB Pojišťovny, pojišťovny s mnohaletými zkušenostmi v oblasti cestovního pojištění. Pojištění si můžete sjednat online se slevou do pár minut a budete mít jistotu, že zahrnuje vše od non-stop asistenčních služeb, přes pokrytí lékařského ošetření, až po akutní převoz do ČR.

  9:37,  aktualizováno  26. března 2019 11:41