Když se vám narodí miminko, jeho čistota je vedle plného bříška prioritou číslo jedna.

Žádné matce se nelíbí představa, že by se její krásné, nedotčené a heboučké děťátko mělo plazit v prachu a špíně, přesto se zdá, že právě to je pro imunitu vašeho potomka to pravé.


Řečeno v kostce: Čím méně je dítě v rané fázi svého života vystaveno bakteriím, parazitům a virům, tím větší u něj později bude riziko alergie, astmatu a dalších autoimunitních onemocnění. Už na konci 80. let minulého století byl zveřejněn výsledek výzkumu, který prokazoval, že výskyt alergie a ekzému je mnohem nižší u dětí z velkých rodin, které byly skrze své sourozence vystaveny většímu množství bakterií. Výrazně lepší imunitu měly také děti, které vyrůstaly na venkovských statcích a farmách.


Další zajímavý výzkum prokázal, že pro funkci imunitního systému je důležitá co největší různorodost bakterií ve střevech. Už během těhotenství si imunitní systém plodu začíná tvořit jakousi ‚databázi‘, která mu umožňuje rozpoznat nebezpečné činitele a vhodně na ně reagovat. Ze stejného důvodu je vždy vhodnější rodit přirozenou cestou než císařským řezem – novorozeně se totiž ‚cestou na svět‘ setká s větším množstvím bakterií.Nehodláme vám navrhovat, abyste vypustili lezoucí batole do parku plného psích výkalů a špačků z cigaret, jsou však i celkem bezpečné způsoby, jak se dítě může ‚seznámit s bacily‘.


1. Nechte ho ochutnávat. Instinkt vám sice velí mu hrst suchého listí, hlíny nebo špinavého sněhu okamžitě sebrat z ruky, ale zkuste odolat. Ani olizování pásů v autě, hraček sebraných ze země nebo domácího nábytku dítěti neublíží.


  7:39,  aktualizováno  25. března 2019 21:44