Bydlí vaše babička daleko na to, aby vnoučatům mohla pravidelně číst pohádky? Naštěstí jsou k dispozici i další babičky. Na Youtube!

Dá se v současném světě propojit mladá generace s tou starší? O to se snaží v pražském komunitním centru Právě teď. V unikátním projektu, který chce starší generaci přiblížit moderní prostředky komunikace, se skupinka seniorek rozhodla přečíst pohádky od klasických autorů všem dětem v České republice. Jako komunikační platformu použily YouTube.

Jaké pohádky na děti čekají?


V říjnu si vaše děti budou moci poslechnout netradiční Sněhurku od Karla Jaromíra Erbena, ruské pohádky, nebo dokonce autorské pohádky od jedné ze zúčastněných dam. Do projektu se zapojila i moderátorka Ester Janečková, která akčním seniorkám prozradila, jak na to.

A tady si můžete poslechnout jednu z pohádek – Bílou kachničku (ruskou lidovou pohádku ze sbírky Krása nesmírná) v podání Hanny Žákové (65 let):


https://www.youtube.com/watch?v=5H5ljcUjojE&feature=youtu.be

3 otázky pro Ester Janečkovou, která se významnou měrou podílela na projektu, ve kterém čeští senioři čtou dětem pohádky.


Jak vnímáte propojení seniorů a internetu?


Moc bych si přála, aby se naplnil záměr tohoto projektu, tedy aby k sobě senioři s dětmi našli cestu. Přijde mi, že by bylo dobré v době všech moderních technologií, aby vzdálenost nebyla vnímána jako překážka. Bude skvělé, když se vnouček bude moct dívat na video, jak mu jeho babička nebo dědeček namluvili pohádku.

Na druhou stranu technika nám bere čas…


Myslím si, že u techniky a internetu obecně je to tak, že když se používají s rozumem, mohou velmi pomoci. Můj syn za pár dni odlítá do Kanady na školu a nebýt techniky, tak mám pocit, že bych se zbláznila. Vlastně si říkám, že jsem za ni vděčná, protože díky ní spolu můžeme být v kontaktu. Samozřejmě ale chci, aby tu dobu prožil intenzivně, a ne aby měl pocit, že mi musí každý den dvakrát telefonovat. Co se týče techniky a seniorů – podle mého názoru není dobré staré lidi v tom, co všechno dokáží, podceňovat. Když jim pomůžeme, tak ji budou využívat skvěle a je to další možnost mezigeneračního propojení. Vidím, jak mí synové svým prarodičům v používání počítače, Skypu a toho všeho pomáhají. Myslím si, že je to dobře.

Co byste poradila mladé generaci, aby měla se svými prarodiči lepší vztah?


V současné době jsme často velmi zrychlení a neumíme si na lidi kolem sebe udělat čas. Je to ale to nejcennější, co můžeme komukoliv dát, přestože si o to pro svou skromnost naši prarodiče mnohdy neřeknou. Je to i čas důležitý pro nás samotné, protože to, co nám předají, je velmi cenné. Mysleme na to, že je jim někdy opravdu smutno, můžou se cítit dost sami…

  17:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:19