Statisticky český národ patří mezi nejvášnivější milovníky alkoholu na světě. Po nějakém tom ostřejším pití člověk sahá z různých důvodů a zdaleka se nejedná jen o náhodné setkání s přáteli, oslavu narozenin či svatbu. Mnohdy si štamprličku dáte na kuráž nebo dobrou náladu.
Ovšem pozor na ni! Prst je třeba zvednout nejenom před mladistvými. Specifickou skupinu, kterou alkohol poškozuje vážněji než ostatní, představují ženy v menopauze.
Proč zrovna ony? Prvním důvodem je vyšší věk. Zatímco ve dvaceti si tělo s občasnou sklenkou vína zpravidla nějak poradí, s přibývajícími lety tu schopnost postupně ztrácí. A ženě v menopauze alkohol škodí ještě víc. Prohlubuje totiž typické přechodové obtíže, které už samy o sobě nejsou nijak příjemné.
Silnější návaly horka
Příznačným projevem doprovázejícím hormonální nerovnováhu v důsledku poklesu estrogenu jsou nenadálé návaly horka. Žena se z ničeho nic orosí po celém těle, zrudnou jí tváře a zalije ji nečekaná vlna vedra. Po chvíli tento pocit odezní, aby se ale za krátký čas opět vrátil.
Přímou příčinou je náhle zvýšená tepová frekvence a rozšíření krevních cév vedoucí k rychlejšímu průtoku krve. Alkohol má na organismus obdobné účinky, což může zmíněné projevy ještě více vystupňovat.
Časté noční probouzení
Řada lidí si dopřává sklenku alkoholu před ulehnutím do postele. Mají za to, že se jim bude lépe usínat i spát. To je ale mýtus.
Alkohol vás sice pomůže ukolébat, samotné spaní je však po něm nekvalitní, doprovázené častým probouzením a špatnou regenerací organismu. Přidá-li se další menopauzální problém, kterým je noční pocení a rychlejší pokles hladiny estrogenu, nemůže být o kvalitním spánku ani řeč. Proto by ženy v přechodu měly před alkoholem upřednostnit uklidňující preparáty na bázi bylinek.
Zpomalení metabolismu
Ve vyšším věku, zejména u žen v období menopauzy, dochází k výraznému zpomalení metabolismu. Výsledkem je, že se tělo rychleji obaluje tukem především na místech, kde o něj nikdo nestojí, a žena už vůbec ne. Občasná sklenička něčeho ostřejšího tento proces jenom urychlí. Pokud si tedy přejete udržet štíhlou linii, budete se muset nejen více hýbat a změnit jídelníček, ale také si ji odepřít.
Zvýšená přecitlivělost
Také si leckdy dáte panáčka v okamžiku, kdy se cítíte pod tlakem nebo vás pohltí smutek? Ten alkohol ale spíš prohlubuje. Jeho nadměrný příjem dokonce může vést až k depresi. Pro ženy v menopauze je situace ještě náročnější, protože jsou u nich výkyvy nálad v tomto období zcela obvyklé.
Pozor na prázdné kalorie
Alkohol představuje takzvané prázdné kalorie. Chybí mu totiž důležité živiny, jako jsou vitaminy, aminokyseliny nebo vláknina. Tělo z něj tedy nijak pozitivně netěží, jen se s ním obtížně vyrovnává. A aby toho nebylo málo, jeho konzumace navíc zvyšuje chuť k jídlu.
Takový půllitr světlého piva dvanáctky má v sobě až 220 kcal, sklenka sladšího bílého vína obsahuje kolem 180 kcal. To je přibližně tolik jako oběd složený z 200 g kuřecího masa a 100 g brambor. Za ten vám ale vaše tělo poděkuje mnohem více.