Čerstvý vítr od Pacifiku
Spojit aerobní cvičení s hudbou a tanečními prvky byl skvělý nápad. Zrodil se v hlavě Američanky Jacke Sorensenové. Nový sportovní směr, který byl velmi dynamický a mnohem zábavnější než všechna dosud známá cvičení, si rázem získal spoustu příznivců, a to hlavně mezi ženami. Jednou z těch, které se staly jeho nadšenými propagátorkami, byla i herečka Jane Fondová. Díky jejím videokazetám si pak mohly ženy dopřát lekce aerobiku i doma.
K nám začal aerobik pronikat až v 80. letech minulého století. Průkopnicemi aerobního cvičení u nás se staly Helena Jarkovská a Zlata Wálová, které v roce 1985 vydaly knihu Aerobní gymnastika. V té době u nás byly velmi oblíbené hodiny tzv. jazzgymnastiky, což bylo spíše klidnější taneční cvičení podle hudby. Pamětníci popisují první setkání s aerobikem asi takto – bylo to, jako by k nám najednou zavanul od Pacifiku čerstvý vítr. Dynamické cvičení doprovázené tanečními prvky a moderní rytmickou hudbou bylo nabité energií, živé a temperamentní. A přesně se hodilo do svobodné doby, která právě přicházela…
Zlatá Olga
V 90. letech k nám už ze západu pronikaly nové směry aerobiku, pořádaly se mezinárodní kongresy za účasti zahraničních lektorů, vznikala nová soukromá fitcentra. Postupně se u nás nejvíce prosadil sportovní aerobik. Přispěla k tomu i řada osobností z řad sportovních gymnastek a gymnastů, které nová a temperamentní disciplína oslovila. Podobnou ikonou, jako byla v Americe herečka Jane Fondová, se u nás stala Olga Šípková. Osmnáct let se věnovala sportovní gymnastice, ale – jak sama často zmiňuje v rozhovorech - až aerobik byl ta láska na první pohled. Díky svému pohybovému nadání, náročnému tréninku a cílevědomosti dokázala tahle usměvavá brunetka v roce 1997 v Sydney dosáhnout na nejvyšší post a stát se mistryní světa. Její triumfální vítězství nejenže zviditelnilo Českou republiku v oblasti sportovního aerobiku v zahraničí, ale zároveň inspirovalo mnoho dalších žen, které se začaly tomuto sportu intenzivně věnovat. Velkou měrou k tomu přispěla i její televizní vystoupení a videokazety se cvičením, které natočila.

Česko jako aerobicová velmoc
Česká republika si v aerobicu dlouhodobě drží pověst světové jedničky a mezi ostatními zeměmi jsme považováni za aerobikovou velmoc.
„Česká republika má v aerobiku obrovskou závodnickou základnu a je mezinárodně oceňována pro výborné choreografie a skvělé technické provedení. Právě díky nim a skvělým trenérům se naši závodníci právem řadí ke světové elitě,“ říká Jana Havrdová, která je od roku 2010 prezidentkou Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz a v roce 2013 byla zvolena prezidentkou mezinárodní organizace FISAF. „Jen v loňském roce vybojovala Česká republika na Mistrovství Evropy 2016 celkem 16 zlatých medailí ve všech soutěžních a věkových kategoriích,“ připomíná Jana Havrdová.

Projekty, které mají rozhýbat Česko
Český svaz aerobiku a fitness Fisaf.cz se stal iniciátorem preventivní kampaně Česko se hýbe, zaměřené na podporu pravidelné fyzické aktivity obyvatel ČR. „V době, kdy je každý druhý Čech ohrožený nadváhou či obezitou, si tato kampaň klade za úkol rozhýbat celé Česko,“ vysvětluje koordinátorka projektu Jana Boučková z Českého svazu aerobiku a fitness Fisaf.cz. Mezi významné projekty kampaně patří dva významné projekty – Česko se hýbe ve školách a Děti na startu.