Existují rostliny, které nás ochrání od stresu, pomáhají nastolit rovnováhu a regenerují organismus. Které to jsou a jak bychom je měly využívat?

1. Tulsi – Bazalka posvátná


Přezdívá se jí královná bylin a elixír života. V ajurvédské medicíně se používá již několik tisíc let. Je skvělou ochranou proti stresu, má antibakteriální a antivirové účinky a zároveň je to silný antioxidant. Bylinku Tulsi můžete užívat v kapslích nebo jako čaj.


2. Šatavari – Chřest hroznovitý 


Šatavari je antibakteriální, působí jako afrodisiakum, stimuluje imunitní systém,  posiluje trávení a je protizánětlivá.

3. Pryskyřice Mumio – Asphaltum


Horská pryskyřice Mumio má regenerační účinky pro tělo i duši. Je protizánětlivá, snižuje hladinu krevního cukru, má imunomodulační účinky, působí jako antioxidant. Díky velkému množství minerálů je oblíbená u sportovců, kteří jí přezdívají elixír rekordů.


4. Ašvaganda – Vitánie spavá


Je protizánětlivá, posiluje, vyživuje, zklidňuje, stimuluje činnost štítné žlázy. Je vhodná při depresích, úzkosti, únavě, nespavosti způsobené stresem a nervovým vyčerpáním.

5. Brahmi – Pupečník asijský – Gotu kola


Brahmi chrání váš nervový systém.  V ajurvédě patří do skupiny tzv. omlazovacích bylin, stimuluje činnost štítné žlázy. Brahmi posiluje paměť, koncentraci a zároveň ulevuje od úzkosti.


6. Amrita – Chebule srdčitá


Je známá pro své protizánětlivé účinky. Chrání játra, ledviny, podporuje vylučování kyseliny močové a metabolitů trávení, takže ulevuje při osteoartritidě a revmatoidní artritidě. V ajurvédě je považována za omlazující bylinu.

7. Kurkuma dlouhá


Kurkuma je zázračné koření, přírodní antibiotikum, antioxidant, má protibakteriální a protivirové účinky, chrání játra před poškozením. Působí proti nadýmání a křečím, podporuje vylučování žluči, snižuje bolest. Působí příznivě u artritid a revmatických obtížích.

Je všestranně využitelná, můžete ji přisypat do teplého nápoje nebo si zkuste připravit kur­kumové palačinky.


8. Amla – Emblika lékařská – sušený indický angrešt


Má vysoký obsah vitaminu C, taninů a flavonoidů. Má protivirové účinky, snižuje cholesterol. Pomáhá stabilizovat pojivové tkáně, cévy, kosti, vlasy a oči.

Vyzkoušejte ji například v detoxikačním čaji Triphala. Má očistné účinky, pomáhá při zácpě, zlepšuje funkci střev.

Více se o adaptogenech dočtete ZDE.

  12:00,  aktualizováno  26. března 2019 16:51