Po porodu mají maminky často strach o zdraví svého miminka. Které z těchto obav se týkají i vás a proč jsou zbytečné?

Pokud se neustále trápíte tím, jestli vaše miminko něco nebolí, jestli dostatečně jí, spí, kaká a čurá, je to přirozené. Ale všeho moc škodí. Malý kojenec nepotřebuje vystrašenou zoufalku, ale klidnou mámu, která ví, co je pro něj dobré. Zkuste tedy udržet svůj ochranitelský instinkt na uzdě a podívejte se na svoje první obavy s nadhledem.


Máte strach jít s novorozencem z domu ven?

Venku jsou totiž bacily, viry a bakterie, které by ho mohly nakazit. 

Proč je váš strach zbytečný: Je pochopitelné, že se bojíte, když se s dítětem chtějí mazlit lidé s červenými nosy a kapesníkem v ruce. Zůstávat kvůli tomu doma ale není dobrý nápad.

Co s tím: Porodila jste v zimních měsících? Po příchodu z porodnice zvykejte dítě na venkovní vzduch postup­ně, nejlépe při větrání. (Miminko však musíte přiměřeně zabalit.) Asi po 5 dnech můžete jít na hodinovou procházku. Pobyt venku prodlužujte v závislosti na venkovní teplotě. Lze využít balkon, terasu, zahradu – ale dítě kontrolujte. V zimě je nejvhodnější doba na procházku mezi 11. a 14. hodinou. V sychravém či smogovém počasí se ven chodit nedoporučuje. Stejně tak pokud je venkovní teplota nižší než minus 5 °C (to platí pro malé kojence do 3 měsíců věku). Buďte však opatrní a nechoďte na místa, kde je hodně lidí. Zvlášť v období chřipek a viróz tu bývá větší výskyt bacilů a virů a tím se zvyšuje i riziko nákazy. V případě, že se rozhodnete zajít na návštěvu k přátelům, přesvědčte se že jsou zdraví. Předtím, než si dítě pochovají, si musí umýt ruce.


Máte strach položit novorozence na bříško?

Je vám nepříjemné pozorovat, jak se kroutí a pláče.

Proč je váš strach zbytečný: Vaše miminko tráví většinu dne na zádech. Pokud ale nebude denně ležet asi 20 minut v poloze na bříšku, nevyvinou se mu zádové a krční svaly, které potřebuje, aby zvedalo hlavičku, přetáčelo se a sedělo.

Co s tím: Když dítě nerado leží dlouho na bříšku, zkuste ho tak nechat kratší dobu a častěji. V případě, že je přesto nespokojené, zacvičte si s ním pilates pro miminka: Sedněte si a dítě položte bříškem dolů na vaše pokrčené ruce. Miminko se chodidly dotýká vašeho břicha, rukama mu držíte ramínka a hlavičku má volně nad vašimi koleny. V této poloze se snaží udržet hlavu vzhůru, a tím si posiluje záda a krk.


  7:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:15