S prvním sluníčkem a stoupajícími teplotami přichází i spoustu nových plánů. Jen energie je realizovat jako by se někam vytratila. Právě nyní přijdou vhod tipy odborníků, kteří mají ke zdravému životnímu stylu rozhodně blízko.

1. Dopřejte si světlo a čerstvý vzduch


„Mě na jaře vždycky nakopne sluníčko, zelená všude kolem v přírodě, ale i to, že si můžu do stravy přidávat čerstvé bylinky, klíčky. Trvale mne drží na nohách běhání za každého počasí a nekončící snaha mít kolem sebe i v sobě pohodu a klid.

A pokud se zima drží zuby nehty, tak doma zapálíme svíčky, dáme si dobré víno nebo čaj a zalezeme si ke knížce nebo pěknému filmu,“ radí Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness a Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Jestliže si podle Jany chcete dopřát životní restart, doporučuje vydat se na některý z kurzů, který pořádá Škola fitness profesionálů Fisaf.cz – po něm totiž nejenže začnete žít zdravě, ale možná se dokonce vydáte na dráhu profesionální trenérky nebo instruktorky!

http://gty.im/922708878

2. Naplánujte si alespoň dva dny ve wellness


„Mě rozhodně nejvíc nakopne aspoň dvoudenní pobyt ve wellness – trochu cvičení, masáže, sauna, pára, kvalitní odpočinek a dostatek spánku. Pak taky ranní běh – konečně zase v přírodě, místo po běžeckém pásu v místnosti. A samozřejmě ideálně v klidu, v lese, bez jakýchkoli okolních rušivých elementů,“ doporučuje Kristýna Přibylová, zakladatelka profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

Pokud pro sebe celý víkend nenajdete, Kristýna doporučuje svěřit děti do péče zkušených instruktorů, nechat je, ať se hezky pobaví při cvičení, a vy si zatím dopřejete třeba návštěvu salonu krásy, manikúry nebo nákup nového jarního kabátku. Trochu klidu pro sebe vám zajistí právě tělocvičny Monkey´s Gym, které najdete v Praze například v Galerii Harfa nebo v Obchodním centru Šestka.

3. Vyrazte do probouzející se přírody


„U mě se nedá o nějakém restartu vůbec mluvit. Já byl nejspíš v minulém životě Seveřan, protože miluju sníh a led, a dokonce mi dělá vysloveně dobře i takové to ponuré sychravé podzimní počasí s přízemními mrazíky a mlhami.

http://gty.im/1027310318

Ale na druhou stranu mám hrozně rád ten pocit, když vyrazím v předjaří do přírody a pozoruji první nesmělé známky probouzející se přírody. A to je vlastně asi důvod, proč u mě k řízenému restartu nemusí docházet. Prostě se tak nějak přeladím na nový režim s tím, jak se mění nálada v přírodě. A to je vlastně moje rada – choďte ven, nasávejte okolní atmosféru, pozorujte detaily a radujte se z toho nikdy nekončícího přírodního koloběhu,“ říká Vít Hruška, outdoorový specialista z e-shopu www.4camping.cz, zaměřeného na outdoorové sporty a turistiku.

Podle Víta Hrušky vám správná výbava (ať už se jedná o oblečení, boty, batohy, nebo třebas i nejrůznější technické vychytávky) nejen zpříjemní pobyt venku, ale rozhodně vám přidá i na dobré náladě a chuti vyrážet do přírody co nejčastěji.

4. Prozářete si jaro květinami i drahokamy


„Pro mne je na jaře nejvíc nakopávací, když vyjedu v dubnu na výlet do Alp na skialpy, kde už svítí silné jarní slunce a kde ještě všude leží sníh, který jiskří jako diamanty,“ říká zlatník Marek Odstrčil, který se svou ženou Ester Engelovou vytváří originální šperky pod značkou Esterstyl.

Ester k tomu dodává: „Na sklonku zimy (kterou miluji), kdy chodíme po horách na sněžnicích, mě pak nejvíce naladí na jaro pohled do květinářství, kde už se prodávají jarní tulipány, narcisy a hyacinty. Tyto nádherné barvy mi připomínají pastelové odstíny safírů, které se těží na Madagaskaru. To ve mně vyvolává novou energii a těšení se na jaro. A taky mi to dodává spoustu nápadů pro tvorbu našich šperků, v nichž nyní převažují krásně jarní safíry zářící duhovými barvami.“


5. Pište a odškrtávejte si splněné sny a plány


„Každému dělá radost něco jiného. Někdo má rád dlouhé těšení, někdo upřednostňuje nápad rychle převést do realizace, někdo má rád zážitkové překvapení, někomu udělá radost zakoupení nového kousku hadříku …

Mně se ale poslední dobou osvědčila jedna činnost. Potvrdila jsem si, že slova mají sílu. Nezdá se to, ale mají. A napsaná slova obzvlášť. Takže mě určitě na jaře pomůže odškrtávání a plnění mých snů a plánů, které jsou už teď zapsané v kalendáři v měsíci březnu,“ říká Štěpánka Štrougalová, zakladatelka plaveckého centra Baby Club Juklík, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Juklík vám navíc umožní partnerský restart – pořádá totiž pravidelné pyžamkové párty, kdy sem dítě odevzdáte na zábavný den a noc, a vy si dopřejete vše, po čem už dlouho toužíte…

6. Rozmazlete pleť vyčerpanou zimním obdobím


„Po zimě může pociťovat jarní únavu i naše pleť, která bývá často dehydratovaná a chybí jí potřebné živiny. Proto jsem si zvykla dopřát si hned zjara rozmazlovací péči v podobě Vitalizačního krému Essenté a hlavně Therapy krému na noc pro rozjasnění pleti, který obsahuje speciální lamelární vodní gel, díky němuž se AHA kyseliny uvolňují do pleti postupně po dobu 10 hodin.

Výsledkem je vyhlazená a viditelně rozjasněná pleť. Pokud tuto péči ještě podpoříte intenzivním zpevňujícím boosterem kolem rtů a očí, vkročíte do jara s příjemným pocitem z mladistvé a odpočatě vyhlížející pleti,“ doporučuje Denisa Jasinská, zakladatelka české kosmetické značky Essenté.

7. Dopřejte tělu pravidelnou dávku vitamínů


http://gty.im/632210555

„Jedním z nejlepších způsobů, jak dostat tělo po zimě do kondice, je dopřát mu pravidelné dávky vitamínů a pohybu. Skvěle se pro tento účel hodí například smoothies – čerstvé ovocné a zeleninové koktejly.

Samotná jejich výroba není nic obtížného: vezmete ovoce nebo zeleninu, zkrátka, co máte k dispozici, a mixujete. Kombinace surovin záleží zcela na vašich chutích. Některé suroviny k sobě samozřejmě ladí více, podporují vzájemně svoji chuť, některé stačí přidat jen v malém množství, u některých by vás ani nenapadlo, že se dají mixovat a vypít,“ doporučuje Josef Tydlačka, šéfkuchař Spa hotelu Lanterna, a rovnou přidává jeden lahodný restart nápoj:

Smoothie pro posílení imunity


Suroviny na 4 dcl – pro 2 osoby: 2 dcl 100% jablkového džusu, 1 oloupaný banán, 1 menší syrová oloupaná červená řepa, 1 mrkev, 1 zelené jablko, 100 g mražených malin, 1 polévková lžíce chia semínek, 1 dcl vody nebo hrst ledu
Postup: Všechny suroviny vložte do mixéru a společně rozmixujte.
Tip: Smoothie nejlépe chutná vychlazené, proto je ideální alespoň jednu surovinu použít zmrazenou – v tomto případě jsou to maliny.

  7:00,  aktualizováno  31. března 14:27