S geniálním mozkem se nemusíte narodit, ale můžete se k němu dopracovat.

1 Trénujte paměť a myšlení!


Životně důležité věci bývají křehké. Mozek váží jenom dvě procenta tělesné hmotnosti, ale spotřebuje dvacet pět procent vdechovaného kyslíku.
Po čtyřech minutách bez vzduchu umírá – a člověk s ním. Mozkovou hmotu ale můžete zvětšit pravidelným tréninkem a s ní i její fyziologické a chemické vlastnosti neboli intelekt. Omílanou duševní tělocvičnou jsou křížovky, jazykový kurz nebo pexeso, ale mozek potěšíte i takovou ptákovinou, jako když si vyčistíte zuby levou rukou nebo vyjmenujete spolužáky ze střední školy třeba odzadu. Jakákoli kreativita se počítá a stereotyp je zkrátka jenom předplatním kuponem na stařeckou demenci. Populace stárne a přestává všechna legrace! Z generace dnešních osmdesátníků jich onemocní polovina a organické nemoci v mozku starých lidí zatím nelze vyléčit, pouze zpomalit. Prosím, bez paniky. Ukazuje se, že právě aktivním přístupem se dá předejít různým typům stařecké demence, ale i mozkové mrtvici.
Tip: Mozek není nic jiného než veliký shluk nervových buněk. Jejich úkolem je přijímat signály – ať je vám deset, třicet nebo sedmdesát. V mozku, který aktivně přijímá podněty, tyto buňky neodumírají. A navzdory starším dom­něnkám se zdá, že se neurony dokážou obnovovat, což je veliká naděje například pro lidi po úrazu.

2 Jezte bio


Lepší výživa = vyšší IQ. Na této rovnici o dvou známých není co řešit. Průmyslově vyráběným potravinám vděčíme za epidemii degenerativních a civilizačních chorob, samozřejmě společně s působením promořeného životního prostředí – na kterém se ale mezi jinými podepsala právě průmyslová výroba potravin. Že bio je zdravější, dokázal například celoevropský výzkumný projekt QLIF, na němž v letech 2004 až 2009 pracovalo 31 evropských výzkumných středisek, společností a univerzit. Biopotraviny obsahují více vitaminů, antioxidantů a nenasycených mastných kyselin, lidskému organismu velmi prospěšných. Testy také prokázaly nižší obsah nebezpečných těžkých kovů, mykotoxinů, pesticidů či glykoalkaloidů obsažených v biomléce. Naše tělo i mysl ovlivňuje nejen to, co jíme, ale i co nám chybí. Intelektu prospějí celozrnné obiloviny, semena, ořechy, čerstvé ovoce a zelenina. Mozek dále stimuluje gingko biloba a B-komplex, poruchy koncentrace vyrovná zinek.
Tip: Snídejte. Testy prokázaly, že po snídani bohaté na bílkoviny jsou lidé duševně svěžejší než při příjmu sacharidů. Zařaďte tvaroh, tofu, vejce, pšeničné klíčky. Jestli nemáte po ránu hlad, naučte se ho mít! Večeřte lehce nebo vůbec. Nejenže budete ráno duševně jako rybička, ale bude se vám i lépe spát.

  8:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:35