Možná vám tělo hlásí, že není v pohodě, jenže vy kontrolky přehlížíte. Tyhle rychlé testy vám teď pomůžou varovná hlášení rozkódovat.

Když třiadvacetileté manikérce Martině lékař oznámil, že trpí nesnášenlivostí laktózy a bude muset přestat jíst všechny mléčné výrobky, vlastně ji to ani nepřekvapilo. Už dlouho na sobě pozorovala všechny příznaky téhle nemoci, jenže jim nevěnovala dost pozornosti. „Neměla jsem čas zajít k doktorovi a namlouvala jsem si, že potíže časem přejdou.“ Podobnou chybu nedělejte! I když máte věčně naspěch, určitě si občas najdete hodinu na kafe, saunu nebo aerobik s kamarádkou. O své zdraví byste měla pečovat přinejmenším stejně pečlivě jako o přátelství a krásu. Pomůžou vám tyto snadné triky.Test na dehydrataci


Taky si někdy uvědomíte, že jste za celý den vypila jenom tři šálky kafe, ale jinak nic? Kdykoli jste vyprahlá jako Sahara, koledujete si o vysoký tlak, problémy s ledvinami a celou řadu dalších potíží. Naučte se včas rozpoznat, že vašemu tělu schází vláha.


Jasná znamení: sucho v ústech, únava a bolest hlavy. Hodně vám také napoví barva moči – čím tmavší proud z vás prýští, tím víc jste dehydratovaná. Neplatí to jenom ráno po probuzení, kdy máte moč sytě žlutou proto, že v noci méně pijete a navíc se osm hodin nepohybujete.

Náprava: Pravidelně lokejte vodu, nikoliv však slazené limonády nebo džusy.Test na nesnášenlivost laktózy


Míváte často břicho jako pátrací balon? Po snídani vás zkroutí křeče? Možná je to tím, že jste spolykala jogurt nebo jste si dopřála porci mléka v kávě, jenže vaše tělo neumí správně trávit laktózu, což je cukr obsažený v mléčných výrobcích. Nesnášenlivost laktózy důvěrně zná asi pět procent lidí.

Příznaky odhalíte snadno – často vás bolí břicho, míváte průjmy a bývá vám na zvracení. Než přejdete na sójové mléko, vyzkoušejte následující test. Dva týdny se vyhýbejte kravskému mléku a pak ho vypijte půl sklenice. Jestli trpíte nesnášenlivostí laktózy, do půl hodiny to poznáte. S jistotou vám ale diagnózu sdělí lékař po vyšetření krve.