Cítíte se dostatečně připravená na mateřství? Než se na ‚to‘ vrhnete, věnujte trochu času malému plánování. Díky našim sedmi osvědčeným krokům se dočkáte rychlého a bezpečného početí.


Včas vysaďte pilulky


Ládujete do sebe antikoncepční tabletky už od střední školy? V tom případě se s nimi rozlučte už několik měsíců před plánovaným početím. Po užívání hormonální antikoncepce chvíli trvá, než se opět obnoví přirozený ovulační cyklus – možná budete pravidelně krvácet, ale k uvolňování vajíčka ještě docházet nemusí.Na druhou stranu nespoléhejte na to, že hned po vysazení antikoncepce otěhotnět nemůžete. Schopnost početí je sice ještě nějakou dobu snížená, nikoli však nulová. Pokud chcete svému tělu dopřát ještě několikaměsíční ‚očistu‘, raději při sexu používejte jiný způsob ochrany.Nechcete nic odkládat? Nemusíte se bát, že dítě počaté bezprostředně po vysazení prášků nebude v pořádku, jak se někdy povídá. Žádné výzkumy neprokázaly, že by u takto počatého plodu docházelo s větší pravděpodobností k nějakému poškození.Vypočítejte si plodné dny


Nezáleží na tom, jak často se svým partnerem dovádíte v posteli, pokud ovšem nepřeskočíte zrovna ty klíčové dny, kdy se vaše vajíčko chystá na cestu. Co jsou to vlastně ty plodné dny? Jde o období zhruba tří dnů před ovulací (uvolnění vajíčka z vaječníku) a tří dnů po ní, ve kterých je zvýšená pravděpodobnost otěhotnění. V této době by mělo dojít k pohlavnímu styku, abyste maximalizovali šanci na početí. K ovulaci dochází přibližně v polovině menstruačního cyklu, tedy uprostřed mezi dvěma menstruacemi.


Chcete-li si je vypočítat přesně, použijte k tomu jednu ze tří metod (měření bazální teploty, změny dělož­ního čípku, změna děložního hlenu), které najdete podrobně popsané třeba na stránkách menstruacni-kalendar.cz. V lékárně pak můžete zakoupit tzv. ovulační test, který funguje podobně jako těst těhotenský a určí dobu ovulace z moči.


  12:00,  aktualizováno  25. března 2019 19:22