Jen jediná země vám vrátí chuť do života. Itálie! Podle Evy Rýznerové vás nakazí štěstím.

Jíst, meditovat, milovat…

Prvním místem, kam vyrazila ztrápená Liz ve filmu Jíst, meditovat, milovat, aby po rozvodu znovu nabrala energii, byla Itálie. Jakmile překročíte hranice téhle země, začne se zničehonic hojit i vaše duše. Stačí dotyk sálavého slunce, pohled do tváře trhovce opěvujícího s vášní stohy artyčoků nebo zaslechnout trylkování racků. Na každém kroku můžete obdivovat umění civilizace, která po několik staletí vládla celému světu. Ale nedělejte si starosti, pokud vám uniknou římské amfiteátry nebo galerie nacpané až po strop obrazy starých italských mistrů. V Bel Paese, jak svou milovanou zemi nazývají italští básníci, se stačí prostě jen tak procházet po ulicích, nasávat voňavý vzduch prosycený solí a lízat to nejlepší gelato na světě. Ba co víc. Aniž byste o to usilovala, Itálie vás naučí meditovat. Ve stínu barokních oltářů s pohledem obráceným na stropy s výjevy ze Starého zákona vás přepadnou různé myšlenky. Itálie vás naučí milovat. Především sebe samu. Itálie vás naučí jíst. Zakusit rozkoš z talíře plného špaget je skutečně povznášející. V Itálii vám hrozí vlastně jediné nebezpečí – jakmile začnete testovat rozkoše, které nabízí, nebudete mít dost. A pravděpodobně se vám dolce vita tak zalíbí, že se budete chtít brzy vrátit…


Monterosso al Mare

Na západní straně Itálie se rozprostírá romantická Ligurská riviéra. Neočekávejte rozlehlé placaté pláže plné křiku a nekonečné řady lehátek. Sem jezdí fajnšmekři vyhledávající kontrasty. Skalní útesy Ligurské riviéry jsou porostlé bujnou vegetací, z níž shlížejí jako z teras typické přímořské vilky pastelových odstínů. Směsice barev působí v kombinaci s průzračnou mořskou hladinou nesmírně malebně, není divu, že dřívější rybářská vesnice byla často napadaná piráty!

Co ochutnejte: Čerstvě vylovenou pražmu s proslulými bio citrony Monterosso. Jsou tak skvělé, že Liguřané pořádají na jejich počest vždy v květnu slavnost Sagra dei limoni.


  8:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:27