Nespavost vysává energii, které není v zimě nazbyt. Jak se dobře vyspat? Přinášíme tipy, které zaručeně fungují na ‚dobrou noc‘.

Podle statistik trápí některá z poruch spánku třetinu obyvatel ČR. Zdravotně je to velký problém, nespavci způsobují třetinu dopravních nehod, dvakrát častěji trpí na ischemickou chorobu srdeční, třikrát častěji na bolesti hlavy, čtyřikrát častěji na deprese, mají sklony k přejídání a trápí je impotence. O podrážděno­sti a sníženém výkonu v práci ani nemluvě. Nedá se popřít, že se lékaři snaží s nespavostí vypořádat, jenže se jaksi nedaří.


„Všechny dostupné léky včetně hypnotik ovlivňují jen jeden neurotransmiter,“ přiznává přední světový odborník na nespavost, doktor Neil Stanley (Norwich University). „A přitom jsme zjistili už 89 různých typů poruch spánku...“ Dobrá zpráva – až 70 % lidí, které trápí nespavost (např. jen v ohraničeném časovém úseku) může pro své usínání udělat něco sama! Tady je seznam pěti důležitých kroků, které byste měla podniknout, jestliže už stresu nechcete ze svého spánku darovat ani minutu.


Čtěte také: Hubnout pohodlně – v posteli? Jde to!Krok 1: Spolehněte se na hodiny


Jak na ty, které máte v sobě uvnitř, tak na budík. Vysledujte, jaký je váš ‚spánkový základ‘. Tento termín odborníci používají pro minimum hodin, které potřebujete k tomu, abyste se cítila ráno svěží. Zjistěte, kolik to ve vašem případě je a vyšetřete si na odpočinek dost času. Kdyby to z nějakého důvodu nevycházelo, nedohánějte deficit sčítáním prošvihnutých hodin.


Lékaři vzkazují, že se po probdělé noci stačí jednou kvalitně vyspat (základ + 2 hodiny). Přemíra spánku totiž také škodí... Jestliže se potýkáte s poruchami spánku, choďte spát stále ve stejnou dobu a vstávejte rověž naprosto pravidelně.


  11:00,  aktualizováno  25. března 2019 18:26