Lidí na plážích s postupujícím podzimem ubývá, ale stovky rybiček, korály ani želvy se nikam nestěhují. Pokud milujete moře a podmořský život, je nejlepší za ním vyrazit právě teď. A potápět se za nimi nemusíte, stačí vám šnorchl a brýle.

1. Počasí


My jsme byli v Egyptě (konkrétně v resortu Royal Brayka Bay) v polovině listopadu a počasí bylo vynikající. Žádný velký hic, k moři jsme s chutí vyrazili už kolem sedmé před snídaní, a i když jsme se v tu dobu ještě neslunili na pláži, plavání v moři bylo fantastické. Voda má nádherných 26 stupňů. Během dne se pak pochopitelně ještě oteplí, ale díky příjemnému vánku nejsou nepříjemná vedra a na pláži se sklenkou piva je krásně až do odpoledne.2. Podmořský život


V resortu Royal Brayka Bay se můžete potápět už pár metrů od pláže. Aby turisté neničili mořské dno, nechodí se do vody pískem, ale po dřevěném molu, z nějž slezete po žebříku přímo mezi barevné rybičky. Stačí šnorchl a brýle, které si v případě potřeby můžete půjčit na pláži. Vzhledem k teplotě vody vydrží i ti největší zmrzlíci v „přírodním akváriu“ klidně hodinu v kuse. A můžete si být jisti, že šnorchlování vás jen tak neomrzí. Při každém koupání objevíte nové rybky nebo jinak zbarvené korály.3. Jedeme na výlet


Jelikož jsme pobývali v Egyptě jen krátce, nevyužili jsme možnost výletu do Luxoru. Vyráží se zpravidla mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní, cesta trvá zhruba pět hodin autobusem, s návratem je třeba počítat až před půlnocí. Náročná akce, kterou se ale při týdenním či delším pobytu rozhodně vyplatí podniknout!


My jsme se rozhodli pro výlet lodí do střediska Marsa Mubarak. Od hotelu vás sveze autobus do půl hodiny vzdáleného přístavu, odkud se vyplouvá na zhruba půlhodinovou plavbu lodí. Do úplného cíle k nádherným podmořským útesům, kde jsou vidět další stovky barevných rybiček, nás dovezl malý člun. Egypťané jsou nesmírně ochotní, vstřícní a úslužní. Kdo se ve vodě necítil bezpečně, pro toho nachystali záchranný kruh, jehož se kdokoli mohl chytit a být neustále pod dohledem instruktora. Ani my ostatní jsme se příliš nevzdalovali od skupiny. Ne že by do mělkého moře snad mohli zavítat žraloci, ale je dobré být nablízku.Další zastávka byla o kus dál na moři. Kde sice nebyly korály, jen písek, ovšem v moři kolem nás plavaly obrovské, přes metr veliké želvy. Jen si to představte, vy plavete se šnorchlem při hladině, želva dole pod vámi. Nezapomenutelný zážitek, který až vhání slzy do očí.
A zatímco v létě pořádá podobné výlety nespočet agentur a moře se hemží výletními loděmi a plavci se šnorchly a ploutvemi na nohou, teď máte klid. Spoustu času, ticha a prostoru pozorovat tyhle klidné, fascinující mořské tvory.

4. Stmívání


Ano, brzké stmívání by se na dovolené u moře dalo považovat spíš za nevýhodu. Kolem čtvrté, kdy se začíná šeřit, se vám už nechce do vody, kolem páté už se z pláže přesunete k vyhřívanému bazénu. Denní režim se ale dá dobře přizpůsobit. Stačí si prostě přivstat a večer jít dříve spát. A čeká vás spousta hodin pod slunečními paprsky. A poklidné večerní posezení na baru, kdy vás teď na podzim křikem neruší ponocující děti ani hluční turisté. Prostě klid. Takový, jaký má na dovolené být.5. S kým se sem vydat


Egypt není země, kam by se vyplatilo cestovat na vlastní pěst. Nejpraktičtější a nejjednodušší (a ve finále nejlevnější) je svěřit se do rukou cestovní kanceláře. My jsme zvolili CK Exim Tours. Fajn delegáti nás doprovázeli cestou i na místě. Nadchla nás neskutečná schopnost Egypťanů pochytit cizí jazyky. Ne že by znali pár českých slov. Jsou schopni s vámi plynule konverzovat, a když na lodi z repráků zazní česká písnička, začnou si prozpěvovat text, který vy sami možná ani neznáte. Super atmosféra!

  16:00,  aktualizováno  26. března 2019 13:52