Není pochyb o tom, že je pravidelný pohyb prospěšný, a to z fyzického i psychického hlediska. Díky sportu je člověk fyzicky i mentálně silnější, cítí se i vypadá dobře. Jaké další benefity sport nabízí?

1. Cvičení zlepšuje duševní zdraví


Ať už se jedná o silové tréninky, běh, jízdu na kole či bruslích nebo třeba jógu, cvičení pozitivně ovlivňuje duševní zdraví. „Pravidelný pohyb dokáže zlepšit paměť, kvalitu spánku a velice často pomáhá i s chronickou únavou,“ vyjmenovává benefity cvičení hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Mgr. Kateřina Hollerová.

Fyzioterapeut Mgr. Zdeněk Krátký z Lékařského domu Praha 7 dodává: „Cvičení dokáže výrazně snížit příznaky úzkosti, které bývají mnohdy spojeny s depresí, výkyvy nálad, poruchami spánku a únavou.“

2. Pohybem si vybudujete krásné tělo


Abyste si vybudovali zdravé a štíhlé tělo, je potřeba zaměřit se na jídelníček. Při redukci váhy je nezbytné být alespoň v mírném kalorickém deficitu, tedy přijímat méně kalorií, než tělo vydá. V počátku sice může jít váha dolů i bez zařazení pohybu, ale kalorický deficit zkombinovaný se cvičením je mnohem účinnější, což potvrzuje i hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová: „Proces hubnutí je efektivnější, pokud člověk zkombinuje správně nastavený jídelníček se sportem. Posilováním vytvarujete hezké křivky, přibudou svaly a tím se zefektivní i spalování tuku.“

3. Pravidelné posilování zpomaluje stárnutí


Zajímavým benefitem posilování či celkově cvičení je zpomalení stárnutí a udržení svalové hmoty a fyzické síly i ve starším věku. Tento benefit ocení zejména ti, kteří mají převážně sedavý životní styl (kancelářský typ práce). U tohoto typu lidí dochází ke zvýšenému úbytku svalů už od 30. roku života a to v rozmezí cca 1 % svalů za rok. Co se týče síly je úbytek 1–3 %. „Pokud budete aktivně cvičit a jíst dostatečné množství bílkovin, můžete úbytek síly a svalů posunout až o 20 let. Kromě toho cvičení celkově působí proti stárnutí,“ říká Hollerová.

http://gty.im/740521405

4. Cvičení pozitivně ovlivňuje hustotu kostí


Sezóna plavek se blíží a zejména ženy se snaží zhubnout, aby v létě oslnily ladnými křivkami. Jenže pokud je jídelníček chybně nastavený a chybí v něm některé důležité látky delší dobu, můžete tím snížit hustotu kostí a obecně si přivodit řadu zdravotních problémů.

„Nesnažte se radikálně zhubnout, nedržte nesmyslné diety. Naučte se jíst správně a takovým způsobem, který vám bude vyhovovat celoživotně. Striktní diety jsou často nebezpečné, hrozí u nich únava, poruchy spánku, větší riziko zánětů, problémy se štítnou žlázou, u žen dokonce neplodnost či jiné hormonální problémy,“ upozorňuje Bartolomějová.

Abyste se vyhnuli ztrátě kostního minerálu, stravujte se vyváženě a zařaďte silové cvičení. „Silové cvičení zvyšuje hustotu kostí a dokáže snížit riziko osteoporózy,“ říká Hollerová a potvrzuje slova Bartolomějové: „Abyste však zvýšili kostní minerální hustotu, nesmíte zanedbávat stravu.“

5. Cvičení je lék na všechno


Cvičení pomáhá se stresem a depresemi, ale kromě toho umí bojovat třeba i se záněty a je účinné i při snižování LDL (špatného) cholesterolu. „Důležitým benefitem cvičení je snižování obezity a nápomocné může být i při metabolických poruchách,“ doplňuje další benefity cvičení MUDr. Myslíková. „Pokud zvládáte techniku cvičení, pak vám může silový trénink pomoct i od bolestí zejména ve spodní části zad. To však neplatí, pokud taháte příliš velké váhy a nezvládáte správnou techniku cviků. V takovém případě si spíše uškodíte,“ uzavírá Hollerová.

 

  17:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:21