Známá lektorka jógy a propagátorka léčebné metody ájurvédy Zuzana Klingrová prozrazuje své tipy, jak vyzrát na chlad.

Ájurvéda je nejstarší systém léčení založený na přírodních zákonech. Cílem této více než pět tisíc let staré metody není jen léčit nemoci, ale odstranit již její příčiny a nalézt fyzickou, emoční a duchovní rovnováhu.

Základem ájurvédy jsou tři energetické principy (dóše) – Váta, Pitta a Kapha. Pokud jsou tyto energie v nerovnováze, dostavují se potíže. Zimní období je pro nás obvykle velmi náročné. Teploty pod bodem mrazu, málo sluníčka nebo stres v práci se mohou podepsat na našem zdraví či náladě.

Zuzana Klingrová, garantka ájurvédských programů v Resortu Svatá Kateřina, proto přináší několik tipů na základě ájurvédy, jak zimu zvládnout ve zdraví a s úsměvem na rtech.


1.  Chcete zůstat plní síly? Nahraďte kofein ájurvédským čajem


Litr vody přiveďte k varu. Vlijte do konvice a přidejte 3 plátky čerstvého zázvoru, 1/4 čajové lžičky římského kmínu (semínka), 1/4 čajové lžičky fenyklu (semínka), 1/4 čajové lžičky semínek koriandru a 2 kuličky kajenského pepře. Nechte 30–45 minut louhovat.

2. Masírujte se bylinnými oleji


Pokud nemáte čas zajít na ájurvédskou olejovou terapii Abhyanga, zařaďte každé ráno tzv. Sneha-self abhyanga masáž. To znamená auto masáž pomocí kvalitních ájurvédských bylinných olejů. Pomůžete zlepšit krevní a lymfatický oběh. Olej také vytvoří ochrannou vrstvu pro vaši kůži, která v zimním období trpí.

3. Žijte s pravidelností


V zimě, zvláště pokud panují mrazy, se zvyšuje funkce dóši Váty. Pro tento ájurvédský princip je velmi důležitá rutina. Zkuste vstávat, chodit spát, jíst, praktikovat jógu nebo jiné pohybové aktivity ve stejný čas. Vaše tělo bude celkově klidnější a budete se cítit odpočatě a plní energie.

4. Cvičte jógu


Součástí ájurvédy je také pravidelné cvičení jógy. Tato pohybová aktivita je prospěšná nejen pro vaše tělo, ale také mysl. Pokud její intenzitu přizpůsobíte dominanci dóš, ještě zvýšíte její účinky.

Při jasném počasí převládá Váta a jógová praxe by měla být spíše jemného charakteru. Naopak při oblačnosti či sněžení dominuje Kapha. V tomto případě se nemusíte bát přidat cvičení na dynamice.

Náš tip: Chcete se do ájurvédy ponořit ještě více? Odjeďte na pár dní do Resortu Svatá Kateřina. Vyzkoušet můžete například ájurvédský víkend, kde se s tímto učením seznámíte, nebo si rovnou zvolit některý ze speciálních programů zaměřených již na konkrétní potíže (bolest zad, omlazení, hubnutí atd.). Pobytové balíčky zahrnují vždy kombinaci ájurvédských očistných terapií, masáží, jógy, jídelníčku a vhodných doplňků stravy.

  17:00,  aktualizováno  31. března 14:04