Zacvičit si v běžeckých botách? Nesmysl. Byly totiž zkonstruovány pro zcela jiný pohyb. Cvičení v nich je méně efektivní, a v porovnání s tréninkovou obuví také méně bezpečné.

Odborníci se shodují: Mít více typů sportovních bot není rozmařilost, ale nutnost. Proč to tak je?

1. Správná technika


Na první pohled se to zdá neuvěřitelné, ale i boty mohou mít vliv na to, jestli konkrétní cviky provádíte správně. „Už se mi stalo, že můj svěřenec nebyl schopen udělat správně dřep, ale když jsem ho vyzul z jeho super tlumených běžeckých bot, tak najednou žádný problém neměl,“ popisuje zkušený trenér Adam Buček. „Často se setkávám s tím, že lidé provádějí cvik tak technicky špatně, že v něm prostě nemohou pokračovat. Málokdy ale hledají příčinu ve špatně zvolené obuvi.“


2. Prevence před úrazem


Že jsou dobré boty při běhu základní ochranou vašich kloubů i zad, už většina lidí ví. Stejně je to i u cvičení. Běžecká bota byla zkonstruována na dopředný pohyb, při kterém běžec většinou dopadne na patu a následně se jeho chodidlo odvalí na špičku, ze které se zase odrazí. „Byla navržena tak, aby poskytovala kvalitní tlumení a podporovala běžecký krok,“ říká Aleš Tvrzník, autor několika knih o běhání, který působí ve sportovním centru Vital Praha, které nabízí komplexní služby pro sportovce – od kardio vyšetření přes fyzioterapii až k sestavení tréninkových plánů.

Pohyb při cvičení zdaleka není tak jednoduchý jako při běhu. Bota (a noha v ní) musí snést větší zátěž, navíc se pohybujete všemi směry, skáčete, prudce brzdíte. Tréninkové boty proto musí být mnohem všestrannější než běžecké. Právě proto, aby bylo možné všechny cviky provádět důkladně a správně a vyhnuli jste se tak bolesti kolen nebo zad.

3. Lepší stabilita


Při tréninku potřebujete stabilitu, a tu běžecká bota prostě neposkytuje. Pokud děláte například dřep se závažím, všechny tlumící vrstvy běžecké boty se začnou různě kroutit a nepřirozeně stlačovat. „Tréninkové boty musí nohám poskytnout oporu a stabilitu. Při cvičení se závažím se noha nesmí propadat,“ říká Aleš Tvrzník.

Podle zmíněných kritérií Reebok navrhl tréninkovou obuv Speed TR, která si poradí s jakýmkoliv pohybem a s každým druhem funkčního tréninku, poskytuje podporu, stabilitu i flexibilitu. Reebok se drží pravidla, že vaše tělo nebylo stvořeno k tomu, aby se pohybovalo jediným směrem. Ani vaše boty by proto takové neměly být. „Speed TR je kompaktní a stabilní bota s nižší mezipodešví, vyšší stabilitou ve všech směrech pohybu. Vhodná je pro cvičení, při kterých je důležitý stabilní kontakt s podložkou a správná pozice dolních končetin,“ vysvětluje Aleš Tvrzník.Pokud si říkáte, že jste ve funkčním tréninku začátečníci, a tak nepotřebujete specializovanou botu, je to právě naopak. Právě začátečníci by se totiž měli zaměřit na výběr co nejvhodnější obuvi, protože jim usnadní správné provedení cviku, se kterým ještě nemají zkušenosti.

  17:00,  aktualizováno  26. března 2019 9:49