Vidět Vídeň. A zemřít (blahem), chtělo by se doplnit. Město kávy, umění a impozantní architektury leží jen kousek za hranicemi a rozhodně má co nabídnout. Nejen na 24 hodin. 

Jaké se vám zdají sny? Mají kávovou příchuť a běháte při nich mezi obchody a galeriemi? A taky tančíte valčík a točíte se na kolotoči, jíte báječné řízky a obdivujete krásnou architekturu? Nemusíme ani hledat snář, abychom zjistili, jaké je tajemství vašeho snu. Vy chcete jet do Vídně. A taky víme, jak v ní strávit 24 hodin, aby se vám všechny sny splnily.


8:00

Než někam vyrazíte, musíte se nejdřív posilnit. Na snídani se stavte na zákusek nebo čerstvě upečené pečivo do jedné z kaváren v centru města. Abyste bezradně nevybírali z nespočtu kaváren, zde jsou ty nejproslulejší: Central, Landtmann, Dommayer, Museum, Imperial, Ministerium nebo například Prückel. Dopřejte si křupavé pečivo, které rakouští pekaři opravdu umí. K jídlu si dejte, jak jinak, vídeňskou kávu. Ale pozor, té je spousta druhů, svou nabídku můžete upřesnit podle našich tipů. A pak se můžete plni sil vydat na prohlídku města spojenou s nákupy.


10:00

Pro toho, kdo se rozhodl přivézt domů něco na památku nebo si prostě jen doplnit šatník, se otevírají rozmanité možnosti nakupování. Nečekejte desítky velkých nákupních center jako v Čechách, ovšem i tady se jedno najde. Do Shopping Center Süd, kde se ztratíte ve více než dvou stovkách obcho­dů a restaurací, jezdí tramvaj přímo z centra od opery. Vídeňáci dávají ovšem přednost menším obchodům. Rozhodně byste neměli vynechat Mariahilferstrasse, nejdelší nákupní ulici ve městě.


Mezi historickým centrem a nádražím Westbahnhof najdete na čtyřech kilometrech plných obchůd­ků vše, na co si jen vzpomenete. Kdo si potrpí na luxusnější zboží, nasměruje své kroky spíše do menší uličky Kohlmarkt, obsypané drahými a značkovými obchody Gucci, Chanel, Diesel nebo Georgio Armani. Chcete-li spojit nakupování s prohlídkou zajímavé architektury, navštivte obchodní centrum Gasometer. Jedná se o bývalou plynárnu přestavěnou v 90. letech na obchodní, obytný a kulturní komplex.