... a přitom k novorozenci patří stejně jako déšť k oblakům.

Vaše krásné voňavé miminko je zdrojem velké radosti, ale občas i velkých obav. Naprostá většina jeho tělesných zvláštností je úplně normální, ale i tak mohou novopečení rodiče znejistět a dostat strach. Čím se nenechat vyplašit?


Měkká místa na hlavičce

Jedná se o velkou a malou fontanelu, kde lebka není pevně srostlá. Umožňují pohyb lebečních kostí během průchodu dítěte porodními cestami, čímž chrání mozek před poškozením nadměrným tlakem. Velká fontanela se nachází mezi čelní kostí a sousedními lebečními kostmi, malá pak na temeni hlavy. Pokud vaše miminko nemá dost vlásků, můžete vidět, jak pod kůží pulzuje krev, což je zcela normální. Hlídejte, aby nedošlo k žádnému poranění fontanel, například při chování a objímání miminka starším sourozencem. Propadnutí velké fontanely může znamenat dehydrataci organismu. Jinak fontanely, někdy také zvané lupínky, zvláštní péči nepotřebují, do dvou let věku dítěte se uzavřou pevnou tkání a úplně srostou na prahu dospělosti.


Přerušované dýchání

Zdravý novorozenec se nadechne asi 50x za minutu, kojenec 40x a dospělý člověk asi 16x během jedné minuty. Zejména ve spánku však může docházet k pauzám mezi jednotlivými nádechy, říká se jim apnoe. Taková pauza by neměla trvat déle než 15–20 vteřin a neměla by se opakovat moc často. Na hlídání dýchání miminek existují tzv. monitory dechu, které jsou doporučovány hlavně nedonošeným nebo nemocným dětem.


Krev v plence holčičky

Objevuje se přibližně u 5 % holčiček v prv­ních dnech po porodu, maximálně po týdnu by mělo dojít k vymizení. Jedná se o vyrovnávání hladiny pohlavních hormonů, které holčička přijala během těhotenství z těla matky. Skutečně se jedná o krev, jakousi minimenstruaci.