Menstruační cyklus k vašemu životu prostě patří, ale následující fakta vás určitě překvapí.


Rozbouřené hormony


? Pokud neberete antikoncepci, okolo šestnáctého dne cyklu vás nejspíš potrápí premenstruační syndrom (PMS).? Trpí jím 80 % z vás.? 3 až 8 % žen se potýká se závažnou formou PMS, tzv. premenstruační dysforickou poruchou. Pacientky přitom ovládá skutečná deprese!? Když britská barmanka umlátila kolegyni, hájila se PMS. Její deníky dokázaly, že každý měsíc ve stejné fázi buď páchala trestné činy, nebo pokus o sebevraždu. Dostala podmínku a musela na hormonální terapii.


? Ve středověku se věřilo, že menstruační krev odstraní mateřská znaménka, vyléčí bradavice, epilepsii a bolesti hlavy. Přimíchávala se proto do nejrůznějších mastí a tinktur.


? Množství krve, které každý měsíc ztratíte, by zaplnilo lahvičku od parfému.


? Přemýšlela jste někdy, jak vzniklo slovo tampon? Jde o francouzský výraz pro zátku. Je odvozen od starofrancouzského slova tapon, což doslova znamenalo „kus látky na ucpání otvoru“.


? Také při menstruaci můžete otěhotnět, i když to není tak pravděpodobné. Důvod: vajíčko ještě nemuselo z těla odejít. Spermie dokážou ve vagině přežít a některé ženy ovulují jen několik dní po menstruaci.35 000 korun


Tolik průměrná Češka za celý život utratí za menstruační vložky nebo tampony. Spotřebujete jich jedenáct a půl tisíce kusů.


  12:51,  aktualizováno  25. března 2019 19:26