Proč se tohoto data tolik bojíme? Čtěte:

Není jisté, kde se pověra vzala


Původ pověr spojených s pátkem třináctého je nejasný. Někteří historici věří, že je poměrně mladá a datují její vznik kolem konce 19. století. První zdokumentovaná zmínka se nachází v biografii italského skladatele Gioacchina Rossiniho, který zemřel v pátek 13. listopadu 1868.

Existuje ale i jiný názor, který spojuje pověru s biblickými událostmi. Poslední večeře Páně se totiž zúčastnilo 13 osob a třináctý byl právě Jidáš. Ježíš pak byl ukřižován podle převažujících názorů právě v pátek.

Jiné vysvětlení spojuje tuto pověru s událostmi v pátek 13. října 1307, kdy francouzský král Filip IV nechal pozatýkat stovky příslušníků řádu templářů a zabavil veškerý templářský majetek.

Pověra zasahuje i do komerčního světa


Strachu z čísla 13 a případným nepříjemnostem spojeným s jakoukoliv negativní situací v souvislosti s tímto číslem, se snaží předejít i řada velkých společností, institucí a služeb. V mnoha letadlech proto v číslování přeskakují řadu č. 13, často chybí i „gate 13“ na letišti. Např. Lufthansa v letadlech nemá kromě 13. řady ani řadu s číslem 17. Toto číslo totiž nosí smůlu zase v Itálii. Mnoho výškových budov vynechává třináctku v číslování pater, nemocnice a hotely zase nemají pokoj s tímto číslem. Řada měst s číslovanými ulicemi toto číslo přeskočí a 13th Street ani 13th Avenue nenajdete.

  15:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:39