13. srpen je mezinárodní den leváků. Myslíte si, že si svůj den nezaslouží? Tak to se mýlíte! V minulosti zažili dost kruté ústrky. Dnes už je naštěstí nikdo na praváky nepřeučuje...

Dnes už naštěstí nikdo nepovažuje leváky za Satanovy děti. Leváctví ovlivňuje dědičnost anebo mozková dysfunkce, ale jak je to skutečně, zatím nikdo přesvědčivě vysvětlit nedokázal.

Možná nebude od věci si právě zítra, na den leváků, vyzkoušet, jaké je to být v jejich kůži. Pokud se do toho dáte, dejte si pozor při braní za kliku u dveří, vyvstanou trable s počítačovou myší, ale třeba i v restauraci během stolování.

Znáte slavné leváky?


Leváci byli a jsou: Wolfgang Amadeus Mozart, Albert Einstein, Franz Kafka, Martina Navrátilová, Barack Obama, Nicole Kidman, Brad Pitt, Milla Jovovich, George Michael, Sarrah Jessica Parker...

http://gty.im/463909811

Vše začalo v době bronzové


V době bronzové, kdy propukl tehdejší vývoj nástrojů a zbraní, se postupně začali profilovat praváci a leváci. Už v této době praváci převažovali. Důkazem toho jsou archeologické nálezy.

Temný středověk


Ve středověku bylo leváctví potlačováno a ten, kdo se nesnažil namísto levé ruky používat tu pravou, byl nemilosrdně zatracován. Nespočet lidí té doby skončilo na hranicích jen proto, že své leváctví nezapírali. Z dnešního pohledu lze považovat za legrační i fakt, že na přelomu 18. a 19. století se vědci snažili najít na leváctví lék.

Záhada dvojčat


Dominance levé ruky se u dvojčat vyskytuje až dvojnásobně častěji než u samostatně narozených osob.

Výhody ve sportu


Dejte si pozor na tenisty nebo boxery leváky. Zápasníci nebo sportovci povětšinou trénují se samými praváky, takže když se proti nim při utkání postaví levák, může být pravák silně zaskočen a v nevýhodě. Příkladem může být naše fenomenální Petra Kvitová anebo španělský tenista Rafael Nadal.

Větší sklon k duševním poruchám


Leváci jsou podle studie univerzity Yale více náchylní k psychickým poruchám. Až 40 % schizofreniků jsou leváci. Také více trpí na migrény, alergie a mají vyšší sklon k alkoholismu. Děje se tak proto, že jejich dominantní (pravá) hemisféra mozku alkohol hůře snáší.

Škola za trest


Obtíže potkávají levoruké děti hlavně při nástupu do školy. Trable přichází při rýsování, kdy špatně vidí na rysku. Učit se psát inkoustem je také obtížné, často končí špinavýma rukama, kaňkami a pláčem. Naštěstí dnes existují speciální psací potřeby přímo uzpůsobené pro leváky, například ergonomický roller EASYoriginal od značky Stabilo.

 

 

 

  17:00,  aktualizováno  26. března 2019 12:05