Špatný spánek ovlivňuje celý náš život. Pokud nespíme dobře, jsme přes den unavení, protivní, bez energie a bohužel také tloustneme. Avšak ve většině případů si můžeme za špatný spánek sami. Čeho bychom se tedy měli vyvarovat?

1. Spěte dostatečně


Chodíte spát pozdě a vstáváte brzo? Tento špatný zvyk ovlivní váš metabolismus, který se může rapidně zpomalit. Výsledek? Pomalý metabolismus = pomalejší hubnutí. „Při nedostatku spánku jste přes den bez energie, což vede ke stresovým situacím z věcí, které by vás nechaly za normálních okolností zcela klidnými. A když jsme ve stresu, dochází k uvolňování kortizolu, který napomáhá s ukládáním tukových zásob, zvyšuje pocit hladu a chutí. Pokud se těmto projevům chceme vyhnout, tak bychom měli spát alespoň 7 hodin denně,“ vysvětluje Kateřina Škrlová z Onlinefitness.cz.

2. S večeří to nepřehánějte


Velké večeře ovlivňují náš spánek. Ve večerních hodinách bývá naše tělo více unavené a nevkládá tolik elánu do trávení, jako například dopoledne. Z tohoto důvodu nám velké večeře neprospívají, jelikož tělo tráví o hodně delší dobu, což vede k špatnému spánku a samozřejmě také k většímu ukládání do tukových zásob. Stejně jako jsme my unaveni po náročném dni, je i naše tělo unavené, a proto bychom mu měli dopřávat menší večeři.

3. Nechoďte do postele hned po večeři


I když je tento zvyk celkem příjemný pro náš mozek, rozhodně není příjemný pro naše tělo. Po večeři tělo začne pomalu trávit, a pokud jdeme hned do postele, je velmi pravděpodobné, že brzy usneme. „V tento okamžik dává mozek signál našemu tělu, že by mělo začít s čistícími procesy a se všemi chemickými výměnami, které se v průběhu spánku dějí. A jak to má tělo vše zvládnout, když do toho musí ještě trávit? Jde to těžko, takže tělo méně tráví a více ukládá. Snažme se jíst zhruba hodinu a půl až dvě hodiny před spaním," doporučuje Kateřina Škrlová.

  16:00,  aktualizováno  25. března 2019 17:33