Čtení rozšiřuje slovní zásobu, dostává vás do jiného světa a můžete u něj mít i orgasmus. Které ženy už před vámi milovaly knihy?

1. „Číst knihy je sexy,“ prohlásila Marilyn Monroe v roce 1954, když si v plavkách a nad románem Odysseus od Jamese Joyce krátila chvíli. Zachytila ji u toho fotografka Eve Arnold a vznikla celá série intimních snímků.   


2. Čtení bylo oblíbené už mezi hetérami, vzdělanými otrokyněmi ve starém Římě. A svojí Modlitbou k Afroditě přispěla k založení četby pro ženy i basnířka Sapfó, ta vedla školu na řeckém ostrově Lesbos.   


3. Četba knih zvyšuje schopnost empatie a může vyvolat silné fyziologické reakce. Taky vám někdy během čtení naskočila husí kůže? To je přesně ono…


4. Ještě v první třetině 18. století četly ženy převážně bibli nebo jiné náboženské texty. Zlom nastal v roce 1740, kdy vyšel román v dopisech nazvaný Pamela aneb Odměněná ctnost. Tehdejší Londýňanky vynášely své výtisky do ulic a demonstrovaly, že jsou zapálenými čtenářkami.


5. „Ve čtení spatřuji moderní způsob, jak mohou ženy dosáhnout větší nezávislosti. Spisovatelkou jsem se stala právě proto, že jsem byla kritickou čtenářkou románů své doby,“ prohlásila v 18. století Jane Austen


  15:00,  aktualizováno  26. března 2019 17:34