Vymyslet vánoční dárek pro rodinu a blízké nemusí být vždy snadný úkol. Pokud však chcete vsadit na jistotu a originalitu zároveň, darujte něco na zub. Třeba nakládaný hermelín pro kamarády z fotbalu či voňavý mandarinkový punč pro všechny dospělé. Radost z dárku připraveného od srdce se pak na obou stranách násobí. A nemusí to přitom být nic těžkého.

Takzvaně jedlými dárky můžete obdarovat prakticky kohokoliv – rodinu, blízké, kolegy i spolužáky. Ve svém letošním průzkumu 1 Albert zjistil, že takový dárek se chystá dát pod stromeček přibližně polovina dotázaných žen i mužů. A komu je nejčastěji věnují? Z výsledků vyplynulo, že nejvíce putují k rodičům a prarodičům, ale i kamarádům a známým.

Ženy jsou na sladké, muži upřednostňují slané


Preference žen a mužů se přitom liší. Zatímco ženy najdou pod stromečkem raději sladké delikatesy, například čokoládu nebo belgické pralinky, muži upřednostňují dárky slané, jako jsou uzeniny, paštiky, sýry nebo olivy. Jiný názor mají i na dárky tekuté. Ženy preferují nealkoholické nápoje – kávu nebo čaj, muži pak naopak alkohol.

Co ale potěší nejvíce, je dárek vlastní výroby. Ať už přemýšlíte nad originálním dárkem pro muže či ženu, s jedlými dárky nemůžete šlápnout vedle. Dobré jídlo a vánoční pohoda patří neodmyslitelně k sobě. Inspirujte se vánočními recepty a vytvořte svým blízkým i sobě nezapomenutelné Vánoce plné chutí i vůní.

Fantazii se však meze nekladou. Vyrobit můžete nejen dárky jedlé, ale i kosmetiku. Vánoční atmosféru u vás doma provoní zase domácí potpourri. Ať už se pustíte do čehokoli, nezapomeňte přidat tu nejdůležitější ingredienci – lásku. Bez ní by totiž Vánoce nebyly to pravé ořechové. Tak šťastné a veselé.

Mandarinkový punč zahřeje všechny dospělé


Když uhodí mrazy, je potřeba organismus zahřát a přidat pořádnou dávku vitamínů navrch. Darujte tu pravou voňavou vánoční atmosféru v balíčku, který poslouží k přípravě mandarinkového punče. Návod je velmi jednoduchý.

4 mandarinky na vaření
4 mandarinky na odšťavení
3 lusky skořice celé
1 lžička celého hřebíčku
4 celé badyány
1 lžička mletého zázvoru
200 ml jablečného sirupu
3 lžíce třtinového cukru
200 ml rumuJak na to?

Mandarinky odšťavněte nebo z nich ručně vymačkejte šťávu. Slijte do hrnce a vsypte nadrobno nakrájené zbylé mandarinky. Přidejte skořici, hřebíček, badyán a mletý zázvor. Přilijte jablečný džus, rum a oslaďte. Přiveďte k varu a krátce povařte. Základ na mandarinkový punč přeceďte do lahvičky a vložte do setu. Při podávání pouze zalijte sirup vroucí vodou a dozdobte kořením a měsíčkem mandarinky.

Nakládaný hermelín s chilli a bylinkami potěší každého muže


Čerstvé bylinky a chilli dodají aroma, ozvláštní chuť a krásnou barvu v dárkové sklenici. Co budete potřebovat?

3 hermelíny
2 červené cibule
1 čerstvá chilli paprička
4 stroužky prolisovaného česneku
1 lžička soli
3 lžičky sladké mleté papriky
1/2 lžičky mletého pepře
1 bobkový list
1 lžička Mixu sušených italských bylin
2 větvičky čerstvého tymiánu
1 větvička čerstvého rozmarýnu
2 lžičky barevného pepře celého
0,5 l sezamového olejeJak na to?

Sýry podélně rozpulte a dejte stranou. Cibule a chilli papričku nakrájejte na kolečka. Utřete česnek se solí. Vnitřky sýru jím pomažte, hojně zasypte paprikou a okořeňte pepřem. Spojte je opět k sobě a lehce přimáčkněte, aby se ve sklenici nerozpadly. Vložte je do nakládací nádoby, přidejte cibuli, chilli, bylinky, koření a zalijte olejem.
1 Průzkum Instant Research (listopad 2018) zpracovala pro obchody Albert agentura Ipsos na reprezentativním vzorku 525 respondentů.