Klasika, která nesmí chybět na svátečním stole. Pojďme na to!

Ingredience:

450 g polohrubé mouky?

50 g hladké mouky

?100 g cukru?

anýz ?

2,5 dkg kvasnic?

1 žloutek

1 celé vejce

?špetka soli?

250 ml mléka?

65 g másla ?rozinky (mohou být namočené v rumu)Vyzkoušejte také čím dál populárnější Dort Pavlova!


1) Nejdříve si připravte kvásek (do mísy vložte kvasnice, posypejte lžičkou cukru, zalijte trochou vlažného mléka a nechejte odpočívat na teplém místě). 

2) Do mísy kuchyňského robotu KitchenAid prosejte mouku, přidejte vejce, zbytek mléka s rozpuštěným tukem, cukr, anýz, rozinky, kvásek a zadělejte těsto. Mělo by vypadat jako klasické kynuté těsto. Někdy saje mouka méně – v tom případě pro jistotu přilévejte mléko postupně, abyste správně odhadli jeho množství (250 ml je pouze orientační, přesné množství závisí na typu použité mouky). Hotové těsto nechejte v míse kynout, až zdvojnásobí svůj objem. 

3) Vyklopte na pomoučněnou pracovní plochu a vytvarujte úhledný bochánek. 

4) Ten pak přesuňte na pečící plech a nechejte ještě další hodinu kynout. Mezitím si připravte žloutek a oloupané mandle. Dvacet minut předem si rozehřejte troubu na teplotu 200 stupňů.

5) Mazanec potřete žloutkem a vtiskněte do něj střídavě mandle po celé ploše.Pečte 5 minut na teplotu 200 stupňů, poté teplotu snižte na 150 stupňů a dopékejte asi hodinu.

Míru propečení zkoušejte špejlí, těsto se nesmí lepit.

6) Po upečení vyjměte z trouby a nechejte vychladnout na mřížce. Uchovávejte v utěrce (pokud možno prané bez aviváže) v igelitovém sáčku.Další klasika, bez které se Velikonoce neobejdou: Nádivka s bylinkami.


Recept pro blog.kitchenaid.cz připravila Martina Mazalová z „V kuchyni obyčejné ženy“.