Krásně zrelaxované děti

Lexikon snů

Jaké nejčastější scény a symboly se vyskytují ve snech a co prozradí o vašich touhách, obavách a přáních? Příběhy ze snů jsou klíčem k našemu podvědomí a pomůžou nám ukázat problém, před nímž v bdělém stavu zavíráme oči.

Oslepnutí
Hmatáte zmateně kolem sebe, nevíte, kde jste. Bojíte se, že upadnete nebo že na vás někdo náhle zaútočí. Jestliže ve snu nevidíte, může to být dost děsivé. Často se za tím skrývá – většinou neodůvodněný – strach z prohry. Možná máte zrovna před nějakou důležitou zkouškou, případně jste se ocitla v silně konkurenčním prostředí.

Pronásledování
Kdo ve spánku utíká před nějakým nepříjemným pronásledovatelem, udělal by nejraději totéž taky v běžném životě před určitou osobou nebo situací. Tady zbývá jediné – ve snu i ve skutečném životě se tomu postavit a zjistit, co nebo kdo vás tak naplňuje obavami. Ovšem jestliže jste se před spaním dívala na nějakou napínavou detektivku nebo horor, potom tomuhle snu nepřikládejte žádný zvláštní význam.

Jak si lépe uchovat noční vize

Mozek v noci pracuje jinak než ve dne. Co vám může pomoct zapamatovat si sny, aby nevyšuměly jako pěna? 

Dodržování spánkového cyklu Pokud nechodíme spát příliš pozdě a prospíme alespoň šest hodin, projdeme všemi spánkovými cykly. Tím stoupají šance, že si zapamatujeme alespoň něco z toho, co se nám zdálo. 

Používání mantry Před spaním si několikrát opakujte větu: „Zapamatuju si své sny.“ Šedé mozkové buňky to pak skutečně udělají. Jinak zpravidla zapomínáme během pěti minut po probuzení 50 procent obsahu snového děje. A po deseti minutách se nám z hlavy vytratí dokonce až 90 procent. 

Zapisování do sešitu Zapište si nejlépe hned po probuzení své noční fantazie do poznámkového sešitu, který budete mít na dosah ruky na nočním stolku. Poznamenejte si, jaký to byl děj, jaké osoby nebo předměty se v něm vyskytovaly, zda v něm hrál nějakou roli čas a co jste cítila. 

Létání
Pro většinu lidí jsou sny, ve kterých létají, velmi příjemné. Člověk se cítí volný, silný, ničím nezatížený a takříkajíc se vznáší nad věcmi. Pokud se ale v takovém snu vyskytuje mnoho překážek, jimž je třeba se vyhýbat, může se za tím skrývat pocit, že někdo nebo něco stojí v cestě úplnému rozvoji vašich schopností. Jestliže se přitom bojíte pádu, může se jednat o strach z nějaké změny.

Ztráta kontroly nad vozidlem
Je to naprostý horor! Ve snu jedete v autě a najednou nemůžete ani řídit, ani brzdit. Tenhle děsivý scénář se naštěstí vyskytuje ve skutečném životě jen zřídka. Pokud se vám o tom zdá v noci, může to znamenat, že se váš život najednou obrátil naruby a vy máte strach, že ho nebudete mít pod kontrolou. Nehrozí třeba rozvod nebo výpověď z práce? Nepomáhá zavřít oči a čekat, že se to přežene. Lepší je začít se vzniklou krizí vážně zabývat.

Smrt drahé osoby
Už jen představa, že jsme ztratili blízkého člověka, nám vhání slzy do očí. Jestliže se vám zdá o jeho smrti, ukazuje to, jak blízce jste s tímhle člověkem spojena a že si nedovedete představit život bez něj. Berte to jako podnět k tomu, abyste mu řekla, jak moc ho máte ráda.

Viklavé zuby
Vypadlé nebo kývající se zuby naznačují, že procházíte nějakou formou změny. Konkrétně když někdo ve snu zažívá obavy, že by mu mohly vypadat zuby, skrývá se za tím strach ze stáří a ztráty fyzické přitažlivosti. Může to však taky poukazovat na existenciální strachy, protože zuby jsou symbolem elánu a schopnosti prosadit se.

Jedoucí vlak
Plnou rychlostí jedoucí lokomotiva je indicií novinek. Pokud sedíte ve špatném vlaku, informuje vás to o tom, že jste se v určité záležitosti rozhodla špatně a vydala se nesprávným směrem. V bdělém stavu byste se pak měla zamyslet nad svým postupem a zvážit jiné možnosti. Ujel vám vlak? Znamená to rozloučení.

Rozbití něčeho
Rozbití symbolizuje ztrátu nebo zranění. Jestliže šlo o váš oblíbený předmět, může to znamenat podvědomé přání něco změnit a odstřihnout se od minulosti. Když si pak ve snu zlomíte třeba nohu, asi cítíte překážky v uskutečnění svých plánů nebo vám něco brání v posunutí vašeho života kupředu.

Nahota
Komu se zdá, že například stojí úplně nahý před svými kolegy, kteří se tomu hlasitě smějí, ten má strach z odhalení vlastního nitra a zesměšnění a nechce také ukázat svoji zranitelnost. Stojíte úplně nahá nebo jenom ve spodním prádle na rušné ulici nebo v nákupním centru? Může to znamenat, že chcete před někým něco skrýt a bojíte se, že to vyplave na povrch.

Klíč 
Kdo ve snu najde klíč, může se radovat. Sen vás upozorňuje na to, že jste podvědomě našla řešení problému, který před vámi stojí. Klíč je kromě toho také symbolem rozumu a logiky. Svazek klíčů ve snu pak znamená, že se spící osoba v klidu může otevřít novým zážitkům a zkušenostem.