Bušení srdce, pocení, zrychlený dech a svíravý pocit kolem žaludku zažívá občas každý z nás. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se tato situace změní v chronickou. Tady už je v sázce zdraví!

Stresu se úplně nevyhnete, zvlášť v dnešní hektické době. Příčin může být spousta – od únavy přes úzkost a strach až po různé osobní nebo pracovní trable. Odolnost vůči stresu je u každého jiná, situace, kterou zvládnete s ledovým klidem, může druhého naprosto vykolejit – a naopak. 

Důležité ovšem je, abyste uměli rozpoznat, kdy jde do tuhého a běžné problémy vám začínají přerůstat přes hlavu. Zkuste si všímat varovných signálů.

1. Ve spánku skřípete zuby

Stěžuje si váš protějšek, že ho v noci budí skřípání nebo cvakání vašich zubů? Takzvaný bruxismus se projevuje většinou ve spánku a podle vědců přímo souvisí se stresem a narušenou emoční stabilitou. Sami si toho asi jen těžko všimnete, u některých jedinců však bývá tento problém spojen s některými dalšími komplikacemi, jako jsou časté bolesti hlavy, čelisti a uší.

2. Zlobí vás paměť

Lidé, kteří trpí chronickým stresem, se nedokážou pořádně soustředit a dělá jim velké problémy zapamatovat si nové věci. V tomto stavu „permanentní pohotovosti“ totiž organismus uvolňuje hormony, které narušují oblast v mozku zodpovědnou za schopnost vstřebávat nové informace.