Vaříte, uklízíte, staráte se o ostatní členy domácnosti, pracujete... Zkrátka se snažíte neustále uspokojit potřeby všech okolo. Nezapomínáte ale na sebe? Naučte se mít se ráda a dopřát si potřebnou péči.
Ilustrační snímek

Každá z nás toho má opravdu hodně a chce všechno zvládnout. Práce, nákupy, domácí výuka, zabavení ratolestí, večeře pro muže, dlouhé telefonáty s rodiči... Nálož povinností už se na nás hodně podepisuje.

K tomu se v této době přidává ještě hrůza z možného onemocnění, pandemické restrikce a existenční nejistota. Není divu, že deprese, úzkosti a počet sebevražd stoupají. Všichni vyhlíží lepší zítřky, ale ty nepřijdou, dokud se nenaučíme starat sami o sebe.

„Je to jedna z nejdůležitějších věcí současnosti – zastavit se a začít vnímat i své potřeby a radosti,“ tvrdí psycholožka Ashley Matskevichová. Jenomže jak se to naučit, když jste zvyklá věnovat veškerou energii jen ostatním?

Stejně jako se o krachující podnikatele u nás nepostará stát, jakkoli to může slibovat, ani vaše duše mířící k bankrotu se nemůže spoléhat na někoho jiného. Světoví experti proto dali hlavy dohromady a sestavili několikabodový plán, podle něhož byste se měli chovat, abyste se opečovala a tím získala sílu. Tady jsou jejich postřehy.

  1:31