Pihy a znaménka vnímáme jako přirozenou součást své kůže už od dětského věku. S časem jich přibývá a v rámci prevence je dobré občas pihy prohlédnout.

Léto už slábne, ale to neznamená, že slunce už není nebezpečné. Řada lidí s ochranou pokožky v tomto období poleví, ale to je opravdu velká chyba. Ostražití musíte být stále.

Každoročně bohužel přibývá lidí, kterým je diagnostikována rakovina kůže. Proto lékaři stále více apelují na důslednost při průběžném kontrolování jejího stavu. Odhalit zhoubné bujení nemusí být vždy lehké, projevy nádorových onemocnění jsou mnohdy nenápadné a pozvolné, bereme je tak za součást svého těla, které se v čase také mění a vyvíjí. V určité chvíli bychom ale měli zpozornět a svěřit se do rukou zkušeného lékaře.

Jak odhalit nebezpečí

Co když je to on?

Pokud je melanom v počátečním stadiu, lékař udělá reexcizi s bezpečnostním lemem 1 až 2 centimetry zdravé tkáně a následně pravidelné sledování. Jestliže jde o tlustý melanom, kromě reexcize se provádí detekce sentinelové uzliny. 

Neškodné znaménko je víceméně stále stejné. Je ohraničené, má stejnou barvu a neroste. Hlídejte tedy tvar, velikost a barvu. Pokud si nejste úplně jistí, vyplatí se nechat si znaménka nafotit na mobilní telefon a ve chvíli, kdy opravdu nevíte, vyfotit je znovu a vyhodnotit, zda se změnila, nebo ne. U těch, na která nevidíte, je toto nejlepší metoda. Podezřelé znaménko naopak může svoji velikost náhle zvětšit, může se změnit jeho barva, okraje se stanou nejasně ohraničenými nebo znaménko začne svědit a v horším případě může i krvácet.

Jak se kontrolovat

Najděte si čas a prohlédněte si důkladně celý povrch těla. Drobné pihy pod průměr půl centimetru většinou bývají neškodné. Stejně tak i znaménka, která nemění svou velikost, barvu ani tvar. Zbystřit je třeba v případě viditelné změny znaménka, která se týká buď velikosti, barvy, nebo jeho tvaru, nebo v případě nově vzniklého svědění. Alarmující je, pokud znaménko opakovaně krvácí. Odborníci zdůrazňují, že není vhodné návštěvu dermatologa nikterak odkládat, pokud si nejste čímkoliv jistí.

Pravidelnost

Tip

Pokud se některé z vašich znamének rychle zvětšilo, změnilo barvu nebo má nevýrazné kraje a je větší než půl centimetru, nebo jen chcete mít jistotu, že všechny vaše pihy jsou neškodné, objednejte se na konzultaci na kožní či dermatologické oddělení. Vaši kůži důsledně prohlédnou a případně doporučí další postup, pokud by určitá znaménka vypadala rizikově. 

Na pravidelnou roční preventivní kontrolu pigmentových névů (znamének) by měl chodit každý, komu není lhostejné jeho zdraví. Pravidelné kontroly jsou doporučovány lidem, kteří kožní nádor prodělali nebo jej musel řešit někdo z pokrevních příbuzných, dále lidem, kteří mají mnohočetné pigmentové névy, obrovské vrozené névy, nízký fototyp kůže či pracují ve venkovním prostředí a jsou tak nejvíce ohroženi.

Dermatolog vám znaménka zkontroluje pomocí dermatoskopu. Pokud nějaké vyhodnotí jako rizikové, chirurgicky ho odstraní a nechá udělat histologické vyšetření. Jeho výsledek je pak rozhodující pro další postup.