Trápí vás potíže s očima? Díky několika jednoduchým cvikům můžete posílit svůj zrak a zbavit se poruch vidění.

Zvláštní pocit a zvláštní jev, který jste možná už někdy zažila – na dovolené najednou vidíte lépe, a to i bez brýlí. Příčinou může být fakt, že jste se zbavila napětí. Oddychne si tělo, naše mysl a klid a změna režimu prospívá i našim očím.

Běžný život je pro oči něco jako jed – v práci zíráme celé hodiny do počítače, doma pak přijde na řadu mobil, tablet a televize. Pohyb na čerstvém vzduchu, kdy by si mohly „vydechnout“ i naše oči, tak přichází zkrátka. Nejčastějším důsledkem takového životního stylu jsou suché oči a poruchy zraku.

Podle výzkumů, které prováděli odborníci, razantně přibývá lidí postižených krátkozrakostí. Je to hlavně kvůli tomu, že neustále potřebujeme zaostřovat na blízko, na věci, které máme před očima, a také kvůli nedostatku denního světla. V Německu je takhle postižených 50 procent mladistvých, v Číně dokonce přes 90 procent. V Česku je krátkozraká zhruba pětina populace.

Pomůže cvičení

Mnoho dnešních problémů – i těch, které se netýkají očí – je způsobeno stresem. Cvičení jógy nás však dokáže zastavit, donutí nás soustředit se na své pocity a na požadavky našeho těla, prostě vytvořit malou oázu klidu v uspěchaném běžném životě. A pak také existuje jóga speciálně zaměřená na oči, jejím prostřednictvím se dá zrak celkem dobře posílit.

Podle odborníků můžou očím ve správném vidění bránit emocionální problémy, stejně tak jako fyzické a mentální potíže (třeba napětí a křeč).

Pak jsou na řadě právě speciální jógová cvičení, která očím uleví a prospějí – například relaxační cviky, které uvolňují svalstvo šíje a zad a zároveň při tom také procvičí a protáhnou zkrácené oční svaly. Autorem mnoha takových cviků je americký oční lékař William Bates, který už ve 20. letech minulého století popsal důležitost očního tréninku a je uznáván za průkopníka téhle metody. Několik z nich vám nabízíme, vyzkoušejte je.

Ilustrační fotografie

Relaxace očí ve 4 krocích

  • Palming

Jde o důležitý „cvik“ pro uvolnění očních svalů. Provádějte ho co nejčastěji. Posaďte se čelem ke stolu a rychle třete dlaně o sebe. Pak z nich vytvořte misky, ty přiložte na zavřené oči tak, aby se prsty na čele křížily. Nesmí jimi pronikat světlo. Lokty opřete o stůl, váha hlavy spočívá v dlaních. Dýchejte zhluboka a postupně uvolňujte svaly na krku, obličeji a svaly očí.

  • Mrkání

Pokud se na něco soustředíme, upřeně hledíme do jednoho místa, nemrkáme, nebo jen málo… To snižuje produkci slz a zhoršuje výživu rohovky. Proto občas mrkejte záměrně, ulevíte tak očím. Pomoct může i následující cvičení. Nejprve několikrát silně stiskněte víčka k sobě. Pak začněte uvolněně mrkat v rytmu dechu – například na 6 mrknutí nádech, na 6 výdech.

  • Hodiny

Cvik se zavřenýma očima, který můžete praktikovat vlastně kdykoliv a kdekoliv. Zavřete oči a představte si, že před sebou vidíte hodinový ciferník. Pomalu pohybujte očima, jako byste se dívala postupně na jednotlivé číslice. Cvičení provádějte po směru hodinových ručiček, pak opačně. Oči otevřete a celý kruh projeďte znovu očima tak, abyste cítila maximální protažení svalů. Cvik proveďte 3x.

  • Ostření

Bude vám připadat, že šilháte, zatím jen dostáváte do formy svoje oči. Natáhněte před sebe ruku, v ní svisle podržte tužku. Zaostřete na horní konec tužky a ruku pomalu přibližujte. Pořád sledujte konec. tužky. Pak pohledem přecházejte z tužky asi 30 cm vzdálené od očí na libovolný předmět nejméně pět metrů daleko. Prostě pohled nablízko, pak do dálky. Vše zopakujte 10x.