Pokud vás často bolí hlava, určitě hledáte jakoukoliv cestu, jak se problému zbavit. Praxe ukazuje, že na běžné potíže a dokonce i na migrény pomáhá jóga. Poradíme vám, jak na to.

Kromě migrény mohou mít bolesti hlavy mnoho dalších příčin i řešení. Někdy se stačí pořádně napít, jindy si pořídit silnější brýle, v horších případech se neobejdete bez pilulky proti bolesti. Při opakovaných a déletrvajících potížích je na místě navštívit odborníka.

“S jednorázovou bolestí hlavy si každý dokáže poradit, ale pokud ataky přicházejí opakovaně nebo je bolest dlouhodobá, není radno ji podceňovat, protože může značit nějaké závažné onemocnění,” připomíná fyzioterapeutka Eva Juráková z Lékařského domu Praha 7. A jedním dechem dodává: „Jestli se chcete zbavit chronických bolestí, bude nutné doplnit léčbu úpravou životního stylu, kam je třeba zařadit i pravidelný pohyb.“

Cvičení (ilustrační fotografie)

Zázračná jóga? Chce to pravidelnost

Vynikající možností je jóga. Rozhodně to však nefunguje tak, že si jednou zacvičíte a budete fit. “Jakýkoliv efekt jógy se dostaví, pokud praktikujete pravidelně a dlouhodobě. Jóga se pak může stát součástí celostního přístupu k problému, v tomto případě k bolestem hlavy,” upozorňuje Věra Vojtěchová, zakladatelka center jógy a zdravého životního stylu Dům Jógy, s tím, že pro netrpělivce tato cesta není.

Ptáte se, proč zrovna jóga? Kombinuje totiž fyzické a dechové cvičení s relaxací, a tak pozitivně ovlivní tělo i mysl. Okysličí tkáně, protáhne a uvolní svaly a páteř, rozežene stres.

Jóga především pomáhá propuknutí bolesti předcházet, dokáže ale zapůsobit také v situaci, kdy cítíte, že se migréna už blíží. A některé pozice uleví i v okamžiku, kdy už máte hlavu jako střep.

Zvolte si to správné cvičení

Trápí-li vás zdravotní potíže, vybírejte si po konzultaci s lékařem spíš klidnější a méně náročné styly cvičení. Jógová centra nabízejí různé varianty zdravotní, jemné či restorativní jógy a jógové terapie. A alespoň zpočátku se svěřte do rukou zkušenému lektorovi, abyste pozice prováděli správně. Zaměřte se na protažení a následné uvolnění krku, ramen a zad.

“Důležité je také dechové cvičení,” říká Věra Vojtěchová a vysvětluje blíže: “Vědomé ovlivňování dechu uklidňuje a harmonizuje energii. Rozpouští nejen emocionální napětí, ale působí také na nervový systém a takto snižuje napětí v oblasti zasažené bolestí.” Nezapomínejte ani na celkovou relaxaci. Uvolnit mysl může být nakonec tím největším oříškem.

Ilustrační fotografie

Zajímají vás konkrétní pozice? Jeden z otců moderní jógy, B. K. S. Iyengar, radí na bolesti hlavy pozice obrácené (např. stoj na hlavě) a předklonové (např. pluh). Jen pozor, nehodí se, když už bolest propukla. Bolesti také předejdete, když budete pravidelně zařazovat hluboký předklon, střechu, svíčku, rotaci vsedě. Ze záklonových ásan vás uvolní poloviční most či velbloud. Relaxace vám nejlépe půjde v pozici mrtvoly.

Když už vás hlava bolí, dopřejte si spíš klidový režim. Jestliže se na to cítíte, zkuste opatrné úklony hlavy k ramenům, zasouvání brady nebo odpočinek v pozici dítěte.

Jako prevence pomáhá podklíčkový dech, i při záchvatu bolesti zabírá dechová technika nádí šódhana, kdy střídáte nádechy a výdechy jen jednou nosní dírkou, zatímco tu druhou uzavíráte prsty. Provádí se ideálně vsedě, ale pokud vás bolest opravdu ničí, můžete se položit na záda. Tím, že se soustředíte na dech, se postupně zklidníte a odvedete pozornost od bolesti, kterou snadněji snesete.