Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chcete změnit práci? Jak poznat, že nastal čas zkusit štěstí jinde

Nejste v práci spokojena, ale chybí vám kuráž změnit místo? Zahoďte zbytečné obavy. Máte-li už jisté zkušenosti a praxi, na trhu práce se dnes rozhodně neztratíte.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Štve vás šéf, kolegové, práce vás nebaví, je toho na vás moc, cítíte se vyhořelá, nebo si myslíte, že máte na víc? A co se poohlédnout jinde?

Nespokojenost v zaměstnání se odráží také na celkovém psychickém rozpoložení a ovlivňuje i další aspekty života, včetně fyzického zdraví. O snížené pracovní výkonnosti a osobním pocitu štěstí ani nemluvě.

Dobrou zprávou je i to, že současná doba změně práce dokonce přímo nahrává. Zaměstnavatelé potýkající se s nedostatkem kvalitních pracovních sil jsou připraveni nabídnout vhodným uchazečům dobrý plat i zajímavé benefity. Toho by byla škoda nevyužít, ne?

Mám, nebo nemám?

Pokud se ptáte, kdy je nejlepší čas na změnu nevyhovujícího zaměstnání, tak je to právě teď. A to nejenom kvůli momentální situaci, kdy je pracovních příležitostí hodně a lidí málo. Pokud se totiž začnete zaobírat myšlenkami, zda neuzrál čas začít dělat něco jiného, tak vězte, že opravdu uzrál.

Červíček, který začal hlodat ve vaší hlavě, totiž hned tak nepřestane. Alespoň do té doby, než se definitivně rozhodnete, zda zůstanete, anebo půjdete o dům dál.

Samozřejmě nemusíte hned druhý den vyrukovat na svého šéfa s výpovědí v ruce. S mapováním terénu pracovních nabídek ovšem začít můžete. Většina psychologů vám potvrdí, že ideální je mít práci, která vás naplňuje. Pak je totiž velká šance, že se dostaví i úspěchy.

Pracovat z pouhé povinnosti a nutnosti zaplatit nájem a další složenky zkrátka není to pravé.

Nicméně, pracovní zapálení bohužel není automatické ani věčné. Jedním z jeho nejčastějších zabijáků je rutina. Ovoce ale nepřináší ani dlouhé setrvání v jedné firmě či na jedné pracovní pozici. I práce ve vysněném oboru vás zkrátka jednoho dne může přestat bavit.

Můžete být v zaměstnání i spokojená, ale najednou vás přepadnou pochybnosti o vašich profesních kvalitách. Třeba vám skončila mateřská, dostala jste nabídku na povýšení a obáváte se, jestli to zvládnete.

Pěkně zavařit vám ale může i pracovní vyhoření, zahlcení prací a s ním související nedostatek volného času, ne zrovna ideální vztahy se spolupracovníky, pocit nedostatečného uznání a finančního ohodnocení, neschopnost skloubit práci s rodinou a péčí o sebe.

Nebo zkrátka jen toužíte po něčem novém, ale nejste si zcela jistá, co by to mělo být. Důvodů, proč začínáte pokukovat po jiném místě, může být celá řada.

Možná máte strach udělat radikální změnu... Dobré práce se přece v současné době všichni držíme zuby nehty. Všimněte si ale přívlastku dobrá. Je taková i vaše práce?

Svůj životopis vždy upravte na míru konkrétnímu místu. Ilustrační foto

Potřebuji změnu

Třicetiletá Martina dvanáct let pracovala na městském úřadu. Během této doby se jí několikrát změnil nadřízený. Ona sama přemýšlela, že by se na pozici vedoucí přihlásila. I přesto, že si při zaměstnání doplnila patřičné vzdělání, o místo se ale oficiálně nikdy neucházela. Plat jí rostl tabulkově a ani s prémiemi to nebyla žádná sláva. A to si chtěla pořídit vlastní bydlení.

Ještě více však Martina toužila po změně. Nevěděla ale, jak jí dosáhnout. A proto se obrátila na koučku, která pracuje také jako HR partner pro personální společnost, a společně začaly hledat odpovědi na několik základních otázek.

„Martina si musela uvědomit, co vlastně umí, jaké jsou její pracovní i nepracovní zkušenosti. Co se jí na její profesi líbí a v čem vyniká. Kritickým okem zhodnotit, jakou je pracovnicí a kolegyní. Ale také se pozastavit nad tím, co jí v jejím zaměstnání nevyhovuje, čeho by se ráda zbavila a čím to nahradila. Musela si srovnat v hlavě, s jakou prací se nejvíce ztotožňuje, jaká jí podle jejího mínění sedne,“ vysvětluje koučka Helena Theunissen.

Martina si nakonec připravila dva životopisy. Jeden pro účely zasílání na instituce státní správy a druhý pro soukromý sektor. Každý byl napsaný trochu jiným jazykem a obsahoval zdůrazněné pasáže věnované konkrétní pracovní pozici.

Nové místo Martina nakonec našla u soukromé společnosti, kde se věnuje stejné činnosti, kterou měla na starosti na úřadě. Ovšem za dvakrát vyšší odměnu. Po dvanácti letech ve státní správě si na soukromou sféru stále zvyká, ale neměnila by. Nejenže pro ni jsou atraktivnější kariérní a mzdové vyhlídky, ale také má nyní otevřeny oba světy: státní správu i soukromý sektor.

Svůj životopis vždy upravte na míru konkrétnímu místu. Ilustrační foto

Jsem na vrcholu, ale…

S trochu jiným příběhem se nám svěřila ambiciózní Ilona, která před dvaceti lety začínala jako asistentka obchodního oddělení ve firmě s domácími potřebami. Její práce ji sice bavila, zároveň si však uvědomovala, že má na víc.

A postupně si šla za svým. Nejdříve jí byli svěřeni důležití klienti, brzy nato se stala oblastní obchodní ředitelkou. Společnost mezitím expandovala do zahraničí a Ilona spolu s ní. Najednou se ocitla tam, kde dříve toužila být. Létala mezi středoevropskými městy, řešila firemní strategie, plánovala další obchodní taktiky. Do toho všeho se jí však vkradlo důležité ALE. Práce ji přestala bavit.

„Čas, který bych měla věnovat své rodině, trávím ve společnosti jiných manažerů nebo sama na hotelu. Kariérně jsem sice na vrcholu, finanční ohodnocení je nad moje očekávání, ale uvnitř cítím prázdnotu. A silnou potřebu začít dělat něco úplně jiného.“

Právě s těmito slovy se svěřila koučce. „Pro Ilonu byla teď nejdůležitější zásadní otázka životních priorit. Musela si uvědomit, co je pro ni skutečně podstatné a proč. Co pro ni práce jako taková znamená a jak je spokojená se svými pracovními výsledky. Co vidí, když rekapituluje svůj život. Jak se v současné život ní situaci cítí a co by podle ní mělo být jinak. Kde se vidí v příštím roce a kde za několik let. A především, co nastane, když a) zůstane, b) změní práci, c) na nějakou dobu pracovat přestane, nebo d) začne dělat něco úplně jiného,“ vysvětluje koučka Theunissen.

Z korporátu se Ilona nakonec rozhodla odejít a vrátit se do menší firmy na pozici oblastní obchodní ředitelky. Spokojené jsou nyní obě strany: firma profitující z Iloniny profesní zkušenosti i samotná Ilona, která se cítí být správně na svém místě a zároveň si užívá blízkosti své rodiny a přátel.

U pohovoru se neponižujte. Se zaměstnavatelem jste ve stejné vyjednávací...

Práci ne a ne najít

Problémy zcela opačného rázu před lety trápily čerstvou vysokoškolačku Terezu, která se s velkými očekáváními přestěhovala do hlavního města, aby se pustila do hledání svého prvního vysněného zaměstnání. Které ovšem ne a ne najít.

„Už si připadám jako úplná nula. Nikde mě nechtějí,“ líčila tenkrát své pocity námi oslovené koučce. „Na začátku jsem byla nadšená a sebevědomá, že práci seženu raz dva, obzvlášť v Praze. Ale teď pociťuji naprostou bezmoc. Připadám si jako looser, který asi nic neumí, když o mě není zájem. Přemýšlím, že bych začala i něco vlastního, ale na to teď už vůbec nemám odvahu. Nevím, co dál, za každou nabídkou vidím jen další ticho anebo další: „Upřednostnili jsme kandidáta, který…“

Co dělat v tomto případě? „Tereza se v první řadě potřebovala hlavně uklidnit a zastavit impulzivní odesílání životopisů na všechny strany. Při hledání práce jsme nasadily novou strategii přes užší vymezení pozic, které ji skutečně zajímají, úpravu životopisu až po aktivní oslovování zajímavých firem, jež neměly žádné vypsané pozice, konstatuje Helena Theunissen. A Tereza je už dnes v zaměstnání zkušenou profesionálkou.

Jak to vidí odbornice?

Helena Theunissen, koučka a mediátorka

Jste na tom podobně? Zkuste se stejně jako ženy z našich příběhů držet následujících bodů:

  • Zastavte se! Než začnete rozesílat životopisy na všechny strany, zastavte se a uvědomte si, co všechno umíte. Co se vám v životě podařilo a na co jste pyšná. Jaké jsou vaše přednosti a co dobrého o vás říká okolí.
  • Vyzdvihněte své přednosti: Z paměti vylovte všechny své dosavadní úspěchy, včetně těch středoškolských a vysokoškolských. Vzpomeňte si, co o vás říkají ostatní, čeho si na vás cení. Nebojte se zeptat přátel, jak vás pracovně vnímají a v čem vidí váš potenciál. Komplexní pohled na vlastní schopnosti i zkušenosti vám umožní cítit se sebevědoměji a být odolnější při případných nesnázích s hledáním nové práce. Především vám však pomohou ujasnit si, kterým směrem se při hledání nového zaměstnání vydat.
  • Uvědomte si, co chcete: Zodpovězte si tyto otázky: Proč chcete stávající práci opustit? Co vám chybí a čím byste to chtěla nahradit? Jaké možnosti v rámci společnosti, ve které nyní pracujete, se vám nabízejí? Je totiž možné, že prostě chcete pryč. Práce se stala rutinou, odměna vás neohromuje, není se co učit. To ale neznamená, že musíte hned opustit firmu jako takovou. Třeba se v ní najde místo, které vám bude více vyhovovat. Zkuste se proto nejdříve zamyslet nad tím, zda a za jakých okolností byste ve firmě zůstala. A třeba jen přešla na jiné oddělení.
  • Co od nové práce očekáváte? Přesně specifikujte, co od budoucí práce očekáváte. Jaká by měla být její náplň? Jaké dovednosti chcete využívat a co byste se ráda naučila? Plánujete změnu oboru, či pracovního prostředí? Upřednostňujete práci v kolektivu, nebo spíše pracujete samostatně?
  • Na stejné vlně: Máte už jasno, jakým směrem se vydat? V tom případě si připravte okruh pozic, popřípadě výběr vhodných zaměstnavatelů. Zkuste se ale na ně podívat jinýma očima. I když některé pozice vypadají podobně, vždy je mezi nimi rozdíl. Přinejmenším v konkrétním zaměstnavateli, jeho kultuře, která se často projevuje už ve formě, jakou je inzerát napsaný. Zkuste se proto naladit na stejnou vlnu se zaměstnavatelem.
  • Životopis na míru: Neposílejte všem zaměstnavatelům stejný životopis. Každý se snažte doladit na míru konkrétní pracovní pozici a akcentujte v něm své zkušenosti a dovednosti, které vyžaduje. A nezapomeňte přidat, proč zrovna v této firmě chcete pracovat, proč jste si ji vybrala. Buďte osobní. Zároveň si ale uvědomte, že na stolech personalistů končí desítky životopisů. Na studium toho vašeho tedy budou mít jen omezený čas. Proto by měl být stručný.
  • Na výpověď nespěchejte: Výpověď nedávejte zbrkle a bez rozmyslu. Obzvláště pokud vás svazují pravidelné finanční závazky, kterým bude třeba dostát. Spolu s prací totiž přijdete i o příjem, jehož výpadek vám může způsobit nadměrný stres. V tomto ohledu je samozřejmě lepší, když po skončení jednoho pracovního poměru plynule navážete na jiný. A pokud jste výpověď sama dostala, zamyslete se, kolik času máte na hledání nového uplatnění.
  • Nebuďte submisivní: Není k tomu žádný důvod. Zaměstnavatel a uchazeč o zaměstnání mají stejnou vyjednávací pozici, proto tu svoji nesnižujte. Zaměstnavatel hledá něco, co mu právě vy (dost možná) můžete nabídnout. Jste to vy, kdo si volí, u koho bude trávit minimálně osm hodin denně.
  • Neberte si to osobně: Dostanete-li zamítavou odpověď, nebo dokonce žádnou, nepropadejte panice ani depresi. Nesnižujte si vybudované sebevědomí rozhodnutím někoho jiného. Hlásíte se opakovaně na pozice, kde je potřeba dovednost, kterou nemáte? Tak si ji prostě doplňte. Nebo změňte fokus na něco jiného. Zamítavé odpovědi mohou posloužit k sebereflexi, tak je nepoužívejte jako nástroj k pochybování o sobě.
  • Nejčtenější

Není sako jako sako. Sáhněte s klidem po barvách a nových materiálech

Není kabát jako kabát a není sako jako sako. Hravé jarní modely využijete až do podzimu, tak ne nebojte a nějaký si v...

Horoskop pro každé znamení na 17. týden roku 2024

Apríl se pomalu blíží ke svému konci, jaké dny nás čekají podle hvězd, než přijde zamilovaný máj? Raci, rozhodli jste...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vztah s kolouškem ženám svědčí. S mladším mužem rozkvetou a ožijí

Vztahy starších žen s mladšími muži byly dřív tabu. I když existovaly, nemluvilo se o nich. Dnes je pěstuje stále více...

Zpomalte stárnutí své pleti. Tyto účinné látky vám s tím pomůžou

Stárnutí je přirozenou součástí života a dříve či později dostihne všechny. Někdy je ale možné jeho projevy zmírnit a...

Usedněte na kolo. Dojedete si pro zdraví, fyzičku i lepší náladu

Rekreační cyklistika patří mezi oblíbené sporty. Mnozí lidé vyrážejí na kole na výlety, někteří na něm jezdí do práce...

Najděte štěstí prostřednictvím meditace. Zbaví vás stresu i úzkostí

Každý prahne po životní spokojenosti a vyrovnanosti. Docílit životní pohody ale bývá složité. Mnoha lidem se při...

Zázvorovo-citronová lékárna: s těmito tipy vyzrajete na všechny neduhy

Zázvor a citrusy jsou hotovým přírodním zázrakem pro naše zdraví. A pokud působí společně, můžou dokonce nahradit léky....

Udělejte z domova nádherné místo pro život. Pomůže učení feng šuej

Kde jinde byste se měli cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí i život podle umění...

Za sedm týdnů o deset let mladší. Známe program plný jednoduchých kroků

Chcete vypadat dobře, chcete se cítit dobře a chcete ovlivnit svůj biologický věk? Prozradíme vám, jak na to. Máme tipy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...