Když se po rozchodu odmítáte odtrhnout, brzdíte svůj život a štěstí.

Adéla a Mirek se rozešli před půl rokem, jenže její přátelé ten pocit nemají. Mladá žena totiž hodiny rekonstruuje bývalý vztah jako kriminální policista okolnosti vraždy a dumá, kde udělala chybu. „Dokonce pojala přesvědčení, že se Míra jednou ráno vzbudí a dojde mu, že ji stále miluje a neumí bez ní žít. On už přitom obráží romantické víkendy s novou přítelkyní!“ ťukají si na čelo Adéliny spolužačky z fakulty. „Lpění na vztazích, které už vyšuměly, se vyskytuje u lidí nezávisle na jejich inteligenci. Postihuje i vzdělané a atraktivní ženy,“ poznamenává Katarína Filasová, pražská psycholožka, která se zabývá rozvojem osobnosti. Některé odmítnuté partnerky se podle ní prostě neumějí smířit se skutečností, že z tohoto kohoutku už jim láska nepoteče.


Proč visíte na bývalém?

Neschopnost odpoutat se od bývalého mívá několik příčin. „Někdy souvisí se strachem z odmítnutí. Hodně žen stále bojuje o veškerou přízeň svého okolí a musí za každou cenu vyhrát všechny bitvy,“ míní psycholožka Filasová. Lpění na minulosti může podle ní také pramenit z perfekcionismu. Často se setkává s úsudky typu „nejsem dost dobrá, ale když mi dá ještě šanci, ukážu mu své lepší já a on mě zase začne milovat“. Tyto povahy chápou rozchod jako osobní prohru, nikoliv jako fakt, že pouto nefungovalo. „Závislost na vztazích také často pramení ze strachu ze změny,“ podotýká Katarína Filasová.


Někdy lpíme na partnerovi, i když podvědomě tušíme, že nás brzdí od lepšího úlovku. Jde o způsob obrany před rizikem neúspěchu. „Závislákům vyhovuje pohodlí, které s druhým měli, a mnohdy opomíjejí jak emoce své, tak ostatních,“ dodává expertka na zlomeniny srdce. Lidé totiž normálně neopouštějí zdravý vztah, ale jen svazek, kde něco drhne. „Když vás někdo pošle k šípku, je důležité si uvědomit, že tak neučinil, protože vy jste špatná. Pouze mu v určité fázi jeho života nevyhovujete,“ připomíná psycholožka. Problém vidí i v hektičnosti dnešní doby. „Nevadí ani tak, že se páry hned druhý týden sestěhují, ale že záhy nabudou dojmu, že ,už mají hotovo’ a přestanou na vztahu pracovat,“ analyzuje odbornice. Když pak jednoho dne objevíte, že se vaše odlišnosti neslučují, nemůžete se už kvůli sobě měnit tolik, že vy nebo drahý ztratíte své já. V takové kleci se nikdo necítí dobře a rozchod se přímo nabízí.