Princezna Diana vždycky pomáhala jiným, jenomže dostalo se taky někdy trochu štěstí na ni samotnou? Pídila se Romana Schützová.

Jednou se Camilla Parker Bowles nakloní k princi Charlesovi a povídá mu: „Moje prapraprababička byla milenkou vašeho praprapradědečka. Co s tím uděláme?“ Camilla vdaná, on následník trůnu. Oba zamilovaní. Řešení? Najít nějakou hodnou šlechtičnu, kterou si Charles vezme, a ona mu porodí dědice! „Nejlepší nevěstou je mladičká nevinná dívka, která vzhlíží ke svému manželovi,“ stihl ještě poradit Charlesovi jeho prastrýc, admirál Louis Mountbatten, hrabě z Barmy, než ho v roce 1979 zavraždili. Budoucí královská choť musela ovšem splňovat ještě dvě podmínky: mít šlechtický původ a vyznávat anglikánské náboženství. Vznikl proto tajný seznam, načež volba padla na jistou Dianu.


Nejsledovanější svatba

„Chtěla bych se stát královnou lidských srdcí,“ prohlásila ona mladá žena. A to se jí povedlo do posledního detailu. Od zasnoubení s princem Charlesem až do smrtelné havárie byla totiž Diana, přezdívaná Lady Di, jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších dam světa. Lidé ji zbožňovali pro její půvab, smysl pro humor a především usilovnou charitativní práci. Kromě toho patřila k nejfotografovanějším celebritám. Polodlouhý střih jejího účesu módní experti vyhodnotili jako nejikoničtější v historii. Diana sotva oslavila osmé narozeniny, když se rodiče rozvedli a soud ji spolu se sourozenci svěřil do péče otce. Když jí v roce 1975 zemřel dědeček, zdědil její otec titul hrabě. Diana se tak ve svých čtrnácti stala lady. Anglickou školu ale nezvládala, a když propadla u zkoušek, rodina ji přesunula na švýcarský soukromý dívčí institut Alpin Videmanette.


„Diana patřila k dívkám, které věděly, co je potřeba udělat, a dělají to způsobem, který považují za správný,“ vzpomínali její spolužáci. Po návratu do Londýna začala pracovat jako chůva, pak jako učitelka v mateřské škole. Přestože Charles miloval jinou ženu, začal se v roce 1980 s devatenáctiletou Dianou scházet. Spencerovi měli jako jeden z nejstarších rodů v Anglii vřelé vztahy s královskou rodinou a Diana si už v dětství hrávala s Charlesovými mladšími bratry Edwardem a Andrewem. V únoru 1981 ji Charles požádal o ruku a svět obletěly zásnubní fotografie usmívajícího se páru.Dianinu ruku na všech snímcích zdobil prsten s osmnáctikarátovým safírem vykládaný diamanty. Už 29. července 1981 se v londýnské katedrále Svatého Pavla konala velkolepá královská svatba, které v předvečer oslav předcházela  velkolepá ohňostrojová show. Do katedrály pak dorazila princezna Diana ve skleněném kočáře spolu se svým otcem Earlem Spencerem. Obřad proběhl za účasti tří a půl tisíce VIP hostů, mezi kterými se našlo jednadvacet panovníků a dvacet hlav států a dalších významných osobností z celého světa. Také ulice obléhaly davy – pozdravit svatebčany přišlo odhadem přes půl milionu lidí! Dvaatřicetiletý princ Charles stanul před oltářem ve vojenské uniformě a dvacetiletá princezna Diana v šatech z hedvábného taftu v barvě slonové kosti zdobených krajkou. Její vlečka měřila 7,62 metru! Královská svatba se stala nejsledovanější událostí světových televizních stanic – u obrazovek ji vidělo přes 750 milionů lidí. Líbánky Charles s Dianou strávili v Hampshire a poté na jachtě Britannia ve Středozemním moři.


  10:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:29