Jak dlouho už váháte mezi „odejít” a „něco změnit a zůstat“? Dlouho? Pak je vše lepší než aktuální stav, v němž se nacházíte.

Asi už dlouho považujete situaci vašeho soužití za „těsně před rozchodem“. Partner je na tom podobně. Vztah, který kdysi bublal radostí a vřel horkou vášní, vám nyní připadá vyschlý. Zamilovaní? Už dávno nejste. Život vás uondal. A vaše nejdelší konverzace jsou hádky nad každou hloupostí.


100 + 1 rada

Z příruček víte, že se máte s partnerem navzájem překvapit, například si vyjít na večeři v den, kdy většinou nechodíte. Byli jste. Pohádali jste se jako psi. Máte poslat děti na víkend k babičce a užít si dva dny sami spolu v posteli. Poslali jste. Celé dva dny jste spali. Jinde jste se dočetla, že si máte opepřit život sexuálně laděnými esemeskami. Nějak jste nedokázala poslat textovku se žhavými představami člověku, v jehož případě se přistihujete při představách, jakou polévku byste podávala na jeho pohřbu, přestože se těší perfektnímu zdraví.Všechny tyto rady mají svou logiku a své místo. Důvod, proč však skoro nikdy nefungují, je, že jejich místo není v krizové situaci, ve chvíli, kdy partneři už zapomněli, jaké to je mít se rádi. Jsou to rady, které přijdou na řadu až ve chvíli, kdy uděláte nepříjemnější, leč nutnou práci – a na kom jiném než na sobě. Tyto rady jsou jako kosmetické ošetření v době, kdy potřebujete pořádnou operaci. Nevyhazujte je – budou se vám hodit, až odstraníte skutečné žáby na pramenech. Ale nejdřív do práce.


Kdo přeruší bludný kruh

Jedním z nejčastějších důvodů, proč se vztah nepodaří napravit, bývá obyčejná pýcha – ani jeden z partnerů není ochoten být tím prvním, kdo přeruší bludný kruh hádek, obviňování, kdo udělá opravdu vlídný krok vůči druhému, přestože má stejně důvodů jako on takový krok neudělat. „Ať uzná, že...“, „Ať ustoupí v tomhle...“. To jsou zabíječe prvotní dobré vůle vyjít vstříc i přesto, že „účetně“ takový krok není tak úplně výhodný. Snažit se v manželství hledat totálně spravedlivé řešení je stejně marné jako řešit konflikt na Blízkém východě. Pokud vám to ještě nikdo neřekl, začněte se smiřovat s tím, že vztahy se pozvednou z propadliště dějin tím, že jeden je zkrátka v tu správnou chvíli moudřejší a psychicky štědřejší. Vzhledem k tomu, že jste to vy, kdo čtete tento článek, apel je zřejmě na vás. Není to fér, ale funguje to. Velmi často si musíte vybrat: Chcete žít „účetně spravedlivě“, nebo šťastně?


  7:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:13