Prý by ho každá žena měla nosit v kabelce. Jenže dovedete si to představit??A neměli by se o ně starat spíš muži?

Ano i ne. Samozřejmě – navléká se na jejich penis. Ale na druhé straně jde také o nás. Jak to asi bylo kdysi? Vždyť praprakondom používali už ve Starém Egyptě, tedy před třemi a půl tisíci lety, a prý chránil muže (a následně i ženy) před nemocemi a infekcemi. Prvním důkazem o používání kondomů v Evropě jsou jeskynní malby v Combarelles ve Francii, které vznikly někdy mezi lety 100 a 200 našeho letopočtu. Jenže ani z nich se nedozvíme, jestli tím, na koho  starost o kondom padla, byl muž nebo žena. Střih. Vraťme se do současnosti. Největší boom kondomy zažily krátce po sametové revoluci, kdy se začalo otevřeně mluvit o viru HIV a o nemoci AIDS, na kterou ve světě zemřelo už víc než pětadvacet milionů lidí. Tenkrát jsme se možná báli víc než teď, o dvacet let později. S existencí HIV jsme se smířili a spoléháme na to, že budeme mít v životě štěstí. Aspoň se to zdá. Ženy tvrdí, že je to s kondomem nebaví. Muži si ho často odmítají nasadit. Jakoby to bylo něco, za co bychom se měli stydět...Proč používat kondom?

Pokud jde o spolehlivost, je kondom, pokud se používá správně a nenechaly jsme ho několik dlouhých let ležet v zásuvce nočního stolku, naprosto spolehlivým prostředkem ochrany před pohlavními nemocemi. Kondom je třeba chránit i před slunečním světlem, nevystavovat ho vyšším než pokojovým teplotám a nenechat ho povalovat ve vlhkém prostředí. V opačném případě nám výhody latexu – třeba to, že kondom můžeme osminásobně natáhnout, než praskne – budou k ničemu. Pokud jde o nemoci, je sice fakt, že při výtoku zaběhneme ke gynekologovi nebo sáhneme do lednice pro globulky, ale nebylo by jednodušší, kdybychom to vůbec nemusely udělat?


Nehledě na to, že ani poševní sliznici nedělá dobře, když musí neustále zápasit s nákazou. Mimochodem za pohlavní nemoc nejsou už dávno považovány jen kapavka či syfilis, ale existuje i řada dalších, méně či více ohrožujících zdraví ženy. Patří mezi ně například kandidóza, která je způsobena neškodnou kvasinkou, která žije na lidské kůži, v ústech, střevech a ve vagině, ale která se snadno může přemnožit a způsobit tak ženě i muži „peklo“. Jinou přenosnou infekcí je trichomoniáza, onemocnění způsobené parazitem, který se usazuje ve vagině ženy nebo v močové trubici muže, o chlamydiích už jste také určitě slyšely. A to ani nemluvíme o oparu na genitálu, který může být hodně nepříjemný.


  5:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:33